Прозорците стават соларни панели

На прага на новото десетилетие Tesla представи топ модела X-Large за жилищните и офис сгради с най-високата мощност досега. 

От няколко години Тесла предлага домашни слънчеви системи, които се монтират на покривите. Макар и компанията да е позната на широкия пазар основно с електрическте си коли, Илън Мъск нееднократно е подчертавал, че именно интеграцията на соларните и екологично чисти технологии в домовете и офисите са неговият най-голям приоритет.

Новите соларни панели на Тесла са стъпка към пълната електрическа автономия на сградите. Технологията е интегрирана в самата електрическа мрежа, което позволява на собствениците да пестят от сметките за електричество.

Доскоро потребителите имаха избор от три модела ​- с мощност 3,8, 7,6 и 11,4 киловата. Сега Tesla представи топ модел, наречен X-Large, като обозначението недвусмислено показва неговия статус. Соларната система има най-висока мощност в серията - 15,2 кВт.

Компанията уточнява, че новата система е подходящ за инсталиране в домове с площ до 370 кв. метра и сметки за ток в диапазона от 340-460 долара на месец (в САЩ). Такава слънчева батерия е в състояние да генерира от 58 до 77 кВтч на ден. Според тестовете, направени от компанията при подобен дом, след инсталирането на новия соларен панел сметката за електричество пада с до 75%.

Цената на X-Large в Калифорния е 39 093 долара без субсидиите, а когато те се приспаднат - цената е 27 335 долара. Потребителите могат да се сдобият със системата и „чрез абонамент”, като в този случай X-Large ще им струва 195 долара на месец. По-рано тази година Мъск анонсира, че абонаментите за "зелени" решения за дома на Тесла ще започнат да се предлагат и в Европа, като още през април се очаква услугата да стартира в десет страни от Стария континент. 

Междувременно в мрежата се появи информация за една от най-новите разработки на няколко американски и корейски компании, които обещават истинската революция. През 2021 година се очакват първите тестове на прототипите за прозорците с вградени соларни панели. Американски учени вече са близо до откриването на нов и лесен начин да направят зелената технология прозрачна. Начинът е да се пробият малки дупки, толкова близо една до друга, че да изглеждат прозрачни.

За момента пречка се оказва използваният материал, но за да преодолеят този казус, много учени търсят нови сплави, от които да направят прозрачни соларни клетки.  Към момента се използват квадратни клетки със страна 1 см, направени от кристален силикон, който е напълно непрозрачен, и пробиват в него фини дупчи​ци, за да може да преминава светлината. Дупките са с диаметър 100 микрометра, колкото дебелината на човешки косъм, и пропускат 100% светлина, без да променят цвета ѝ.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?