Работодател: Стигна се до "диктатура на пролетариата"

Красен Кръстев, управител на "Мекалит България" ЕООД

Πъpвoтo пpoизвoдcтвo в бaзaтa нa кoмпaниятa в зoнa "Kyклeн" към "Tpaкия икoнoмичecкa зoнa" зaпoчвa пpeди 7 гoдини. B нaчaлoтo тaм ce пpaвят caмo кoмпoнeнти зa бялa тexникa, нo oт 2016 гoдинa в зaвoдa cтapтиpa и нoвo пpoизвoдcтвo - нa чacти зa aвтoмoбилнaтa индycтpия.

 

 

- Г-н Кръстев, докато описвахте проблемите с намирането на работна ръка, назовахте нов феномен на пазара на труда - „диктатура на пролетариата“. Какво имахте предвид?

- На практика в момента всяко производствено предприятие има отворени позиции за работници и служители. Тоест търсенето надвишава предлагането и се стига до дисбаланс на пазара на труда. Тези, които предлагат труда си, са наясно, че пазар за техния труд има и започват да диктуват условията си на работодателя. Тези условия обаче не са подплатени с нищо насреща - нито с образователен ценз, нито с практически опит, нито с квалификация, нито пък с мотивация. Така стигаме до този евфемизъм или феномен, както вие го нарекохте, "диктатура на пролетариата". Това много изкривява пазара и дава лош сигнал за инвеститорите и за развитието на индустрията.

 

- По време на дискусията споменахте, че едно от решенията при липса на работна ръка е вносът й от чужбина. Във вашата компания има ли чуждестранни работници?

- Не, поради простата причина, че законодателят не разрешава. За да внесем работник от чужбина, трябва да му плащаме заплата, която е 1,5 пъти средната за страната. Така преките трансферни разходи отиват на около 3-4 хиляди лева. Работодателят е длъжен да осигури жилище на работника, трябва за своя сметка един път да го върне в родината му, има и и още куп изисквания.  Тоест законодателството така е направено, че да нулира възможността да се внесат работници, освен за временна заетост, които са главно в сферата за туризма. Видяхте ги лятото по Черноморието, те идват предимно от Украйна. Аз смятам, че държавата трябва да отвори пазара на работна ръка от чужбина, за да може бизнесът да работи спокойно.

 

- Да разиграем хипотетична ситуация - компанията получава поръчка, която трябва да бъде произведена след месец. Как ще реагирате?  

- Трудно ще стане, освен ако работодателят рязко не вдигне възнаграждението и го обяви шумно и на всеослушание. Така най-лесно се „крадат“ кадри. Но това е верижна реакция, която трябва да има някаква граница. Защото, ако и колегата получи поръчка, която не може да изпълни с наличния персонал, и той трябва да открадне кадри. В България ръстът на работната заплата изпреварва два пъти ръста в производителността, което не е добре. От друга страна, не сме Япония, за да автоматизираме производството си в голяма степен и да го роботизираме.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?