Преизчисляват парите на 36 000 работещи пенсионери от Пловдивско

Пенсиите на 36 077 работещи пенсионери от Пловдивска област ще бъдат служебно преизчислени от Националния осигурителен институт, за да не се налага да посещават гишетата. До тук се стигна след приемането на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение. Така от 24 март 2020 г. временно няма да се приемат заявления на хартиен носител за искане на актуализиране на размера на парите за старини на база придобития стаж след пенсионирането.

„Не е ясно колко от тях вече са подали заявления за служебно преизчисляване преди обявяване на извънредното положение. Ако не са – то не се налага да попълват молба. Ние ще го извършим“, уточниха от осигурителния институт.

Преизчисляването ще се направи от 1 април 2020 г., само с осигурителен стаж, придобит след пенсионирането, съответно - след последното преизчисляване на пенсията, обясниха от НОИ.В смятането ще влязат осигурителните данни и за март. За тях информацията ще дойде най-рано в края на април. Пресмятането ще се прави поетапно, но ще е в срок от 4 месеца.

За извършеното преизчисляване НОИ ще постанови разпореждания, които ще бъдат изпращани с препоръчана поща с обратна разписка. Те ще са достъпни и с електронната услуга „Справка за издадени пенсионни разпореждания по ЕГН и ПИК“ на сайта на института от 1 юни 2020 г.

Повечето от пенсионерите в Пловдивска област, които продължават да работят, са с пенсия за стаж и възраст, а средната им възраст е 69 г. за мъжете и 66 г. за жените. От всички, които са избрали да се трудят и след пенсионирането си, над 3570 са под пагон. Средната възраст на служителите на МВР е 58 г., а възнаграждението, което получават, е хилядарка.

Според новия закон експертните решения на ТЕЛК и НЕЛК за определяне на трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане, при които срокът на инвалидност изтича по време на действие на закона, ще бъдат с продължено действие до два месеца след отмяната на извънредното положение. Във връзка с това, НОИ ще измени служебно срока на отпуснатите на съответните лица инвалидни пенсии и добавки за чужда помощ съобразно продълженото действие на експертните решения.

Считано от 24 март т.г. подаването на документи, свързани с отпускане и изплащане на паричните обезщетения за безработица на хартиен носител, ще се извършва в дирекциите „Бюро по труда“ (ДБТ). В НОИ ще се приемат само документи, подадени по електронен път с квалифициран електронен подпис или с персонален идентификационен код (ПИК), издаден от Националния осигурителен институт. Подадените на хартиен носител в ДБТ документи, заедно с приложенията към тях, ще бъдат изпращани в териториалните поделения на НОИ от съответното ДБТ чрез Системата за електронен обмен на съобщения (СЕОС) или чрез Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ) в края на всеки работен ден, но не по-късно от 3 дни от приемането им.

За периода на въведеното от 13 март 2020 г. извънредно положение, но за не повече от 3 месеца, НОИ ще превежда 60 на сто от размера на осигурителния доход за месец януари 2020 г., за осигурени лица. Правоимащите осигурители предстои да се определят с акт на Министерския съвет. Средствата се превеждат по банков път на съответния осигурител в срок до 5 работни дни въз основа на предоставена от Агенцията по заетостта писмена информация. Средствата са за сметка на фонд „Безработица“ на държавното обществено осигуряване.

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?