Подпукаха фирмите за бързи кредити, плашат ги с колективен иск
КЗП даде на небанковите институции 14-дневен срок, за да премахнат неравноправните клаузи в договорите
- 13:10, 05.11.2024
- 13:19, 05.11.2024
- 1008
- 0
Комисията за защита на потребителите /КЗП/ на война с фирмите за бързи кредити. Ведомството дава ултиматум и 14-дневен срок на компаниите да коригират договорите и общите си условия, като премахнат неравноправните клаузи в тях. Това се разбра от брифинг на КЗП.
КЗП вече е проверила всички небанкови институции в България, уведомиха от ведомството. Проверките са установили широк спектър от неравноправни клаузи в договорите и общите условия на фирмите, предоставящи бързи кредити на физически лица.
Сред най-разпространените нелоялни практики са: допълнителни такси за експресно одобрение на кредита, санкции за закъснения, надвишаващи законовите лихвени ставки, автоматично обявяване на предсрочна изискуемост на кредита при минимални закъснения в плащанията. Засечени са също условия, изискващи предоставяне на запис на заповед, който остава в сила дори след пълно изплащане на кредита, или други обезпечителни механизми, които надхвърлят необходимото.
За много кратък срок – 14 дни, фирмите за бързи кредити трябва да представят пред КЗП коригирана версия на документите си или да декларират писмено, че договорите им не съдържат неравноправни клаузи, посочи председателят на Комисията Мария Филипова. В противен случай, КЗП ще заведе колективен иск срещу тях. Дружествата с такъв предмет на дейност са около 120, като някои от тях дори не могат да бъдат открити на посочените адреси, допълни тя.
Първите 20 заповеди за нелоялни практики са издадени и вече се връчват, а всички фирми в следващите седмици ще бъдат поетапно проверени. Санкциите достигат до 70 000 лева за всяко отделно нарушение по един конкретен договор, а заповедите са с предварително изпълнение. Те обаче могат да бъдат обжалвани.
Хората, които използват услугите на бързите кредити, са два типа. Едните имат нужда от бързо финансиране за битови нужди, като покриване на сметки и купуване на храна. Втората група са лицата, които поради лоша кредитна история или нерегулярно получаване на заплата не виждат друго решение освен необезпечени кредити. Именно заради рисковете, които поемат фирмите за бързи кредити, те по закон имат право на по-високи лихви.