Обедняваме ли? Посягаме към бързи кредити, за да си платим битовите сметки
- 17:15, 15.02.2023
- 17:25, 15.02.2023
- 1898
- 3
Рекордните нива на инфлацията докараха огромна част от българите до затруднения с плащането на битовите сметки навреме. Най-често просрочия се виждат в задълженията за електроенергия и отопление. Паралелно с това се отчита и нарастване на търсенето на малки заеми, с които клиентите да погасяват все по-високите сметки около жилището.
Това показват данните от международното проучване Ferratum Insights , проведено от финландската компания Ferratum на 13 европейски пазара, включително България. То изследва как рекордната инфлация влияе на потребителите. Хората споделят информация относно поведението си при харчене, както и очаквани икономически проблеми за 2023 г. Над половината или цели 54% от анкетираните хора в България, участвали в допитването твърдят, че не смогват с разходите.
Бързите кредити традиционно растат лавинообразно в последните месеци на годината – заради предстоящите празници. Вторият пик е през януари и февруари, този път заради разточителното прекарване на почивките и пазаруването на коледни подаръци. Миналата година обаче, в условията на галопиращи цени, ръст имаше и при необслужваните заеми. Според експерти той е с 30 на сто.
Данните от международното проучване показват още, че нарастващата инфлация изпреварва индексирането на доходите на потребителите в България. Едва 35% от анкетираните българи споделят, че заплатите им са се увеличили достатъчно, за да съответстват на инфлацията. Затова се отчита тенденция много домакинства да свиват разходите си, като развлеченията и пътуванията са първите неща, от които хората у нас спестяват. Вече към тях обаче се причисляват и разходите за храна. Един от трима или 35% от запитаните потвърждават, че вече съзнателно харчат по-малко за храна, а двама от трима (или 65% от участниците) споделят, че са свили средствата, които отделят за забавления и почивки.
Българските потребители очакват, че вероятно ще разчитат и занапред на заеми, за да покрият сметките си за електричество и отопление, както и да се справят със значително повишените цени на храните. Същевременно обаче в очакванията си за финансовото си състояние през тази година, много повече хора у нас са оптимисти (44%) спрямо средно 30% в останалите европейски държави, включени в проучването.
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни


