НАП създава нова база данни за лицата със заеми над 5000 лева
Повечето общини няма да увеличат данъка върху сградите
- 11:36, 19.10.2009
- 1292
- 2
Менда СТОЯНОВА, председател на бюджетната комисия в Народното събрание
- Кои ще са съществените промени в данъчните закони?
- Няма драматични, големи промени. И това е нормално, защото през 2007-а ние синхронизирахме данъчните закони с европейските директиви и не би трябвало да има кой знае какви промени. Промените, които са включени в новите данъчни закони могат да се обединят в три групи. Първата група касаят изчистване на текстове, които по една или друга причина не са били в синхрон със съответната директива. Или пък междувременно се е изменила конкретната европейска директива и ние е трябвало да реагираме. Втората група промени са свързани с изчистване на текстове в законите, които са за по-ясното и точното им прилагане. Тук можем да отбележим и някои промени, които са предложени от правителството във връзка с борбата със сивата икономика и избягването на данъчните плащания. Третите промени са по ставките. Всички знаем, че се запазват преките данъци, както и ДДС. Единствено, което надълго и нашироко се коментираше, е увеличаването на акциза на цигарите. Освен това имаме увеличение на акциза на електроенергията, но тя е във връзка с това, че трябва да се постигне минимално договореното с Европейския съюз ниво на акциз. Имаме още едно увеличение с 2 процента на данъка върху хазартните игри - тото и лото. Така при 12 процента данък имаме изравняване на ставките на всички видове хазартни игри. Има и още една промяна. Тя е в Закона за местните данъци и такси, където е предложено да се разшири диапазонът, в който общините могат да определят промилите на данъка върху сградите и данъка върху наследството. Някои от общините вероятно ще се възползват от тази възможност, за да увеличат размера на данъка. Но според мен голямата част от тях няма да го увеличават.
- Какви са данъчните промени, които ще възпрепятстват сивия сектор?
- В последно време широко се коментираха някои предложения за свързването на касовите апарати към информационната система на Националната агенция за приходите. Идеята е тази информация да тече постоянно, онлайн. По принцип тази промяна е хубава, но тя няма да се случи веднага, тъй като има технологично време за нейното прилагане. Първо всички касови апарати трябва да се снабдят с устройство, чрез което да се осъществи тази връзка. Необходимо е и ново софтуерно решение, за да може НАП да поема, обработва и анализира тази информация.
- Кога ще стартира тази програма?
- В края на 2010 г. би трябвало да заработи системата и през 2011-а вече да се прилага. Ще започнем с бензиностанциите, които сега са длъжни да изпращат ежедневен отчет на оборотите си в НАП.
- Каква е идеята за тези отчети? Търговецът на горива може да продава и с изключен касов апарат, а в справката да се описват ниски обороти. Как НАП може да избегне това?
- Ефектът е в това, че се набира информация и когато се анализира, става ясно дали търговецът обявява всички продадени количества.
- Как НАП ще използва обявяването на заеми над 5000 лева в данъчните декларации?
- Това също е нов момент в данъчното законодателство. Вече всички, които са предоставили или получили заем в размер над 5000 лева ще са задължени да отбелязват този факт в данъчната си декларация. След обработката на декларациите ще се създаде една централизирана база данни. Практиката през последните години показва, че някои физически лица раздават заеми в много по-големи размери от доходите, които са декларирали. Целта е други физически лица, които са укрили доходи да могат да докажат произхода на парите за направените от тях разходи. Затова, ако се осъществи това намерение, във времето ще се набере база данни, чрез която автоматично ще могат да се правят засечки. По този начин ще се ограничи възможността за недеклариране или укриване на доходи.
- Може ли да групирате доволните и недоволните от данъчните промени? Кои са те?
- Въпросът е много лесен. За хората, които са лоялни и спазват закона, данъчните промени ще бъдат добре дошли, защото те ще ограничат нелоялната конкуренция. Недоволни ще са тези, които досега са се възползвали и облагодетелствали от пролуките. По отношение на прословутия акциз за цигарите, смятам че всички непушачи сме доволни от това, че пушачите ще поемат чрез акциза тежестта на това, че тровят и непушачите. И за това, че натоварват и здравната система с разходи по допълнителни заболявания.
- Защо авторите на законовите промени не предвидиха облекчения за младите семейства и студентите?
- По принцип нашата данъчна система в частта на преките данъци прилага изключително ниска ставка. Десет процента данък просто няма никъде. Има две философии. Едната е високи ставки и множество облекчения по различни линии, от които се възползва една или друга група данъкоплатци. Вторият подход е ниски данъци и никакви облекчения. Мисля, че той е по-справедливият.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни

