2374

На всеки пловдивчанин се падат по 1520 лева европари

Къде и колко средства от европейските фондове са изплатени в регионите на България? Кои области и общини са се възползвали най-успешно от европарите и кои са на опашката?

Към 15 юни 2022 г. усвоените европейски средства в България надхвърлят 22 млрд. лева. Това е сумата на всички изплатени пари по проекти, финансирани от структурните и кохезионните фондове на ЕС от началото на 2007 година, в това число и помощта за предприятията в хода на ковид кризата, включени в системата ИСУН. Най-много от тях са в столицата - над 5,1 млрд. лева. Следват областите Пловдив (над 1,2 млрд. лв.) Благоевград (1,1 млрд. лв.) и Бургас (943 млн. лв.). Като абсолютна сума пък най-малко са усвоените фондове в областите Перник, Търговище и Кюстендил (по около 160 млн. лв.). Това сочи справката на Института за пазарна икономика в платформата „Регионални профили: показатели за развитие”. Добрата новина е, че Пловдив се вписва в челната тройка главно заради Водния цикъл и подобренията в градската среда.

По-големият размер на похарчените еврофондове отразява най-вече наличието на проекти в инфраструктурата - столичното метро, пътища и магистрали, водни цикли и т.н., които по своята същност изискват повече средства, коментира в свой анализ Адриан Николов от ИПИ. Най-големите областни проекти включват изграждане и подобрение в следните сфери: Градски транспорт - в столицата (основно метрото), Бургас, Варна, Русе, Враца; Магистрали и пътища - Благоевград (АМ „Струма“), столицата (АМ „Калотина-София“); Смолян („Михалково-граница“ и „Смолян-Стойките-Широка лъка“); Водни цикли и ВиК-Плевен, Добрич, Пловдив, Враца, Ямбол; Третиране на битови отпадъци - столицата, Варна, Пазарджик, Благоевград; Училищна инфраструктура - столицата, Бургас, Хасково, Видин, Варна; и Градска среда - Варна, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Велико Търново.

Изплатените средства достигат 3229 лева на човек от населението - отново най-много в столицата (3972 лв.), следвана от областите Габрово (3836 лв.), Благоевград (3814 лв.) и Враца (3169 лв.).

При средни за страната 3229 лв. на човек от населението седем общини са ударници и са получили над 5 хиляди лв. - Добрич (град), Свиленград, Костинброд, Белен, Приморско, Бяла и Созопол. В интерактивната карта на ИПИ Община Пловдив е показана с 1520 лв на човек. Община "Марица" - с 1841 лева, а "Родопи" - едва с 878 лева.

Общините, успели да привлекат под хиляда лева на човек, са 95, като най-малко са изплатените средства в Дулово и Добричка община - под 200 лв. на човек от населението.

Къде е проблемът 

В по-малките общини със сравнително ограничен административен капацитет усвояването, разбираемо, е по-ниско. Данните за 2022 г. обаче отново показват, че харченето на европейски фондове не допринася за икономическото сближаването на отделните региони. Нещо повече - проектите често отместват фокуса на администрацията от подобряване на бизнес средата и привличане на инвестиции  към подобряване на градската среда с невинаги ясна полза, коментират от ИПИ, И дават за пример изграждане на стадиони, градинки и транспорт при неясна перспектива за дългосрочна устойчивост и осигурено финансиране на поддръжката.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
Поредното доказателство

Поредното доказателство

11.07.2022 | 19:39

Пловдив пак е донор на средства. ЕС е нищо повече от СССР.

Отговори
0 0
на всяка овца

на всяка овца

11.07.2022 | 16:07

от стадото се пада на играчите......... Не

Отговори
1 0
Кьовеши

Кьовеши

11.07.2022 | 10:58

Не знам, на кого по колко се пада, но знам, че на някои хора се "паднаха" много милиони! Например, на бившия кмет, който за два мандата почти нямаше проект, който да не вони на корупция! Корупция за десетки милиони. Един от тези проекти беше за Градския транспорт. Електронната система за 20 милиона, така и не заработи, но и до сега осъдени няма!

Отговори
5 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?