На всеки десет пловдивчани - по един чиновник

Средната заплата на заетите в публичния сектор е със 166 лева по-голяма от тази на хората, които си вадят хляба в частния бизнес

Всеки четвърти жител на община Пловдив е зает в обществения сектор, сочи справката на Института за пазарна икономика (ИПИ). Тоест 22.7% от работещите тук взимат средна заплата от 1255 лева. Далеч по-скромно е средното възнаграждение в частния бизнес - 1089 лева, или със 166 лева по-малко, според последния анализ на Териториалното статистическо бюро Юг за първото тримесечие на годината. За една година чиновниците са получили увеличение с 11.5% на трудовите си доходи, докато бачкаторите - наполовина по-малко - 6.9%, и ножицата се е отворила още повече, става ясно още от данните на НСИ. 

Твърде много хора ли ни обслужват на гише и зад бюро? И дали вече не е време наистина да оптимизираме структурите? Според анализаторите на ИПИ във водещите  икономически центрове, като София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, делът на публичния сектор гравитира около 20% и е близо до средните за страната 23%. София, където е концентрирана най-голяма част от държавната администрация, на бюро работят близо 140 000 души. Пловдив и Варна са на второ и трето място със съответно 32 000 и 26 000 наети в обществения сектор. Данните на ИПИ са за 2018 година, но тъй като за административна реформа само се говори, а не се прави, картината не е кой знае колко променена. 

Има обаче четири общини, сред които и две в Пловдивска област - Марица, Лясковец, Съединение и Божурище - където делът на публичния сектор сред наетите е под 10%. Обяснението е просто - повечето общини с малък дял на наетите в публичния сектор са сред водещите индустриални центрове.

Делът на наетите в публичния сектор (с някои изключения в енергетиката и някои индустрии, например оръжейната) в общия случай е белег за продуктивността на местните икономики. Видно, в по-бедните райони на страната, особено в Северозапада, държавата е най-важният работодател, коментират анализаторите.

Най-висок е делът на наетите в публичния сектор в общините Трекляно (94,4%) и Бойница (93,3%), където на практика частна икономика отсъства. В цели 33 общини този дял обаче надхвърля половината наети, като те са концентрирани в няколко района - Северозапада, по границата със Сърбия, както и в някои части на Стара планина и Североизтока. 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
7 коментара
мария

мария

24.08.2020 | 12:56

в частния сектор имат право да работят на 2-3 места,а пък ние в държавния само на едно

Отговори
1 3
Йордан Иванов

Йордан Иванов

25.08.2020 | 07:12

Заповядайте в частния сектор. Работни места бол...

Отговори
0 0
Трафик

Трафик

24.08.2020 | 12:05

Дето, за нищо не става... Този чиновник.. Имаме) и 9-тима зам кметове.... Здравко дай си, заплатата на деца без родители...

Отговори
3 0
Боко Методиев Борисов

Боко Методиев Борисов

24.08.2020 | 10:26

То затова и икономиката тръгна щото отваряне всеки ден нови работни масата на Гласоподавателите ми Чантаджий сега са 440 000,трндрнцията е да станат поне най малко 1 милйон Сигурни Чантаджий, Мимион Милйон Але Круз пееше Ала Пугачова ха ха ха 1 милион добре платени Чантаджий Канцеларски плъхове който ще ми гарантират още няколко мандата поне да се опитам да стигна Бил Гейтс по богатствоооо Мисирки Простийййй

Отговори
5 1
Deutsch

Deutsch

24.08.2020 | 09:22

Е сега протестиращите, разбрахте ли кой гласува винаги на избори за да си запази работното место? На всички оптимисти за промяна, я ми кажете с какъв материал ще управлявате след нея и колко ще се задържите, когато тази машина работи срещу Вас? Не съм подстрекател, но за мен единственият път е през граница...

Отговори
6 1
no coment

no coment

24.08.2020 | 08:56

Забравих да добавя,че тизи "мъртви души" свряни в малки канцеларийки вперили погледи в часовника на стената, очакващи с трепет края на работния ден и деня на пенсионирането без да се изпотят и един ден.Тъжно,просто много тъжно.

Отговори
8 0
no coment

no coment

24.08.2020 | 08:51

Купища некадърници на гърба на данъкоплатеца. Няма нищо по-хубаво от държавната хранилка. За съжаление всички сме се сблъсквали с "компетентноста " на тези държавни служители.

Отговори
9 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?