На всеки десет пловдивчани - по един чиновник
Средната заплата на заетите в публичния сектор е със 166 лева по-голяма от тази на хората, които си вадят хляба в частния бизнес
- 07:50, 24.08.2020
- 10:06, 24.08.2020
- 2592
- 7
Всеки четвърти жител на община Пловдив е зает в обществения сектор, сочи справката на Института за пазарна икономика (ИПИ). Тоест 22.7% от работещите тук взимат средна заплата от 1255 лева. Далеч по-скромно е средното възнаграждение в частния бизнес - 1089 лева, или със 166 лева по-малко, според последния анализ на Териториалното статистическо бюро Юг за първото тримесечие на годината. За една година чиновниците са получили увеличение с 11.5% на трудовите си доходи, докато бачкаторите - наполовина по-малко - 6.9%, и ножицата се е отворила още повече, става ясно още от данните на НСИ.
Твърде много хора ли ни обслужват на гише и зад бюро? И дали вече не е време наистина да оптимизираме структурите? Според анализаторите на ИПИ във водещите икономически центрове, като София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, делът на публичния сектор гравитира около 20% и е близо до средните за страната 23%. София, където е концентрирана най-голяма част от държавната администрация, на бюро работят близо 140 000 души. Пловдив и Варна са на второ и трето място със съответно 32 000 и 26 000 наети в обществения сектор. Данните на ИПИ са за 2018 година, но тъй като за административна реформа само се говори, а не се прави, картината не е кой знае колко променена.
Има обаче четири общини, сред които и две в Пловдивска област - Марица, Лясковец, Съединение и Божурище - където делът на публичния сектор сред наетите е под 10%. Обяснението е просто - повечето общини с малък дял на наетите в публичния сектор са сред водещите индустриални центрове.
Делът на наетите в публичния сектор (с някои изключения в енергетиката и някои индустрии, например оръжейната) в общия случай е белег за продуктивността на местните икономики. Видно, в по-бедните райони на страната, особено в Северозапада, държавата е най-важният работодател, коментират анализаторите.
Най-висок е делът на наетите в публичния сектор в общините Трекляно (94,4%) и Бойница (93,3%), където на практика частна икономика отсъства. В цели 33 общини този дял обаче надхвърля половината наети, като те са концентрирани в няколко района - Северозапада, по границата със Сърбия, както и в някои части на Стара планина и Североизтока.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.