КЦМ ще се модернизира по плана "Юнкер"

Европейската инвестиционна банка е отпуснала заем на компанията от 65 милиона евро

КЦМ е поредната българска компания, подкрепена от  Европейския фонд за стратегически инвестиции  (ЕФСИ), добил популярност като плана "Юнкер" - на името на предишния председател на Европейската комисия Жан Клод Юнкер. По силата на споразумението Европейската инвестиционна банка (ЕИБ)  предостави заем от 65 милиона евро на компанията, в която работят над 1500 служители, съобщиха от Европейската комисия.

КЦМ ще използва средствата за модернизиране на технологиите в периода 2020-2023 г. Проектът включва модернизиране и разширяване на завода за рафиниране на олово и благородни метали, както и модернизиране на инсталацията за електролиза на цинк. Проектът ще увеличи с 15% капацитета на рециклиране на различни видове оловни и цинкови вторични суровини.

В момента вторичните суровини са около 20% от произведените олово и цинк. Проектът ще увеличи дела на вторични суровини до близо 35%. Този дял е висок за стандартите на ЕС: други европейски комбинати за цинк и олово използват не повече от 10-15% вторични суровини, уточняват от ЕК.

От компанията са на мнение, че с подкрепата на Европейската инвестиционна банка, КЦМ ще навлезе уверено в следващия си инвестиционен период, през който ще затвърди позицията си на водеща европейска компания в областта на рециклинга на така необходимите цветни метали. По този начин ще допринесе за постигане на устойчиви цели на развитие.

Цинкът, произведен от КЦМ, се използва при галванизиране на стоманени продукти, при производството на сплави и месингови и бронзови продукти. Оловото намира най-вече употреба в автомобилната индустрия и производството на индустриални оловнокисели батерии. КЦМ е единственият завод  за производство на цинк и олово в Централна и Югоизточна Европа, като най-близките конкуренти се намират в Полша и Италия. Позиционирането на пазара прави компанията стабилен регионален играч със значителен пазарен дял в основните си пазари в Източна Европа и Турция.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?