71

Как санкциите срещу Русия ще ударят световните пазари

Първите санкции на ЕС срещу Руската федерация ще бъдат приети още днес, но това няма да е целият отговор на ЕС на признаването на ЛНР и ДНР, още е рано да се говори за подробности. Това заяви върховният представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел, съобщава ТАСС.

Как обаче санкциите срещу Русия ще ударят световните пазари?

Засега това увеличава несигурността около износа на суровини, чийто основен доставчик са руски компании, както и увеличава цените им, пише Ройтерс, цитиран от investor.bg.

Пазарите вече реагираха и цените на никела и алуминия постигнаха многогодишни пикове на фона на заплахите за санкции срещу руския бизнес.

Руската "Норникел" е водещ производител на никел, осигуравящ около 10% от суровината на пазара, като повечето от доставките са по дългосрочни договори. Компанията има позиции още в добива на редки метали - паладий, платина, мед, родий и други.

През 2021 година "Норникел" е добила 2,6 млн. тройунции паладий, което е около 40% от глобалният добив и около 640 хил. тройунции платина, или около 10% от общият добив.

"Русал" пък доставя около 6% от алуминия на пазара.

Досега повечето руски металургични компании успяваха да избегнат западните санкции, след като Русия анексира едностранно Крим през 2014 година. Единственото изключение е точно "Русал" - най-големият производител на алуминий след китайските компании. Компанията беше подложена на санкции от страна на САЩ в периода между април 2018 година и началото на 2019 година. През миналата година компанията е произвела 3,8 млн. тона алуминий, които са насочени основно към пазарите в Азия, Европа и Северна Америка.

Швейцарската Glencore има дългосрочен договор, който изтича през 2025 година, да продава руския алуминий на пазара,  посочва още Ройтерс. Преди дни компанията прекрати дългогодишното си партньорство с "Росснефт".

По данни на Геологическия топографски институт на САЩ (USGS) годишно Русия добива 7,6 хил. тона кобалт, което е над 4% от световния добив в световен мащаб. Най-големият производител на суровината е Демократична република Конго със 120 хил. тона, но второто място държи Русия. През 2021 година "Норникел" е изнесла над 5 хил. тона кобалт - основно в Европа.

През миналата година "Норникел" е добила и почти 407 хил. тона мед, което е почти половината от добива на суровината в Русия (общо 920 хил. тона). Сред големите производители в Русия са още "Уралска минно-металургична компания" и "Руската медна компания", чиито основни експортни пазари са Европа и Азия.

Русия е и третият по големина производител на злато в света след Австралия и Китай с около 10% от световния добив. През миналата година в страната са добити 3,5 хил. тона злато. Компаниите, които добиват злато, основно го продават на търговските банки, които отговарят за неговия износ.

Русия произвежда и 76 млн. тона стомана, което е около 4% от общото производство. Водещите производители са НЛМК, "Северстал", "Евраз" и други. Те изнасят около половината от своята продукция, основно в Европа.

И "перлата в короната" - руската държавна компания "Алроса", е най-голямата в света по добив на необработени диаманти. През миналата година е добила 32,4 млн. карата диаманти, което е 30% от общия добив. Компанията изнася своята продукция основно за Белгия, Индия и Обединените арабски емирства.

Освен метали и скъпоценни камъни, Русия е и най-големият износител на пшеница в света, а основните пазари са Турция и Египет. През миналата година в страната са добити 76 млн. тона пшеница, като са изнесени около 35 млн. тона.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?