Износът спасява родното производството на велосипеди

Липсата на традиция у нас да се карат колелета и евтиният внос от Китай задушава бранша

България e сред водещите световни производители и износители на велосипеди в света. Производството обаче може да съществува и да се развива само и единствено ако работи за износ. За това има две причини - едната е, че родният вътрешен пазар е твърде малък и ограничен, а втората е,  че половината от продаваните у нас колелета се внасят. Това коментира в анализ за сектора Борислав Георгиев, експерт по външна търговия.

 

България е на десета позиция в света с близо 124 милиона евро износ и на седмо място в сравнение със страните-износителки от Европейския съюз. В натура (брой велосипеди) картината е почти същата. Китай е водещ с износ от над 57 милиона колелета, докато целият ЕС продава навън над 12 милиона броя. България изнася повече от 700 хиляди велосипеда и е на 6 позиция в натура сред страните от ЕС, като продава средно и високо качество изделия.

Средногодишният износ на класически велосипеди в света за последните пет години (2015-2019) е на обща стойност повече от 8 милиарда евро. Като отделна държава

Китай е на първа позиция в света с повече от 2,8 милиарда евро (35%), 

целият ЕС има дял повече от 2,9 милиарда, което е повече от 38%.

Средногодишният износ на велосипеди с помощно елзадвижване /ВПЕЗ/ или т.нар. електрически велосипеди за периода 2012-2019 за целия ЕС е близо 1,4 милиарда евро и около 1,4 милиона броя ВПЕЗ. Все още липсват възможности за световна сравнимост, затова данните са ограничени само за износа на страните от ЕС, където България е на 5 позиция по стойност в евро и на 6-та позиция като натура - брой ВПЕЗ, уточнява Борислав Георгиев.

Българските производители осигуряват значителна заетост в градове като Пловдив /с две фабрики/, Монтана, Видин, Ловеч, София, Варна. Те са организирани в Асоциацията на производителите на велосипеди в България /АПВБ/ и от 15 години членуват в Конфедерацията на европейската велосипедна промишленост CONEBI.

Големият проблем е, че

българинът предпочита да седне зад волана, вместо да върти педалите

Поради това вътрешният пазар е оскъден, а вносът, като на всяка друга по-евтина стока от българската, е удар под кръста за родните производители. За това говорят числата за вноса на класически велосипеди от Китай в България за последните пет години, включително предварителните данни за първото тримесечие на 2020 г.

През 2015 г. един китайски велосипед напуска китайската митница на цена 95 евро, но влиза през нашата митница на 12 евро. Тази разлика е поразително устойчива през годините, като

от близо 8 пъти намалява до 3 пъти за 2019 г. и достига до приблизително 2 пъти през 2020 г.

Броят на внасяните в България китайски велосипеди средногодишно за този период е близо 50% от общия внос.

Съществува и още един важен фактор, който е с пряко отношение не просто към е-байковете, а и към всички видове електромобили и средства, характеризиращи се с електромагнитно поле. Има изрични изисквания в ЕС за тяхната пасивна и активна електромагнитна съвместимост (ЕМС), за да бъдат пускани на пазара. Тези параметри могат да се измерват и доказват само от квалифицирани инженери със специализирано оборудване в акредитирана лаборатория съгласно БДС EN ISO 17025. Преди години България направи опит в тази посока чрез подобна лаборатория към Българския институт по метрология, но тя не функционира пълноценно. Борислав Георгиев препоръчва да се анализира дейността на тази лаборатория. Без нея не може да бъда защитаван пълноценно българският потребител, нито пък подпомаган ефективно българският износител.

Глад за монтажници на е-байкове

В "Макском" - един от двата производители на велосипеди в Пловдив, има глад за монтажници на е-байкове. Дефицитът на кадри е във връзка с разрастване на дейността и разширяване на производство на този вид велосипеди. Нетното месечно възнаграждение, което предлагат, е от 1000 до 1500 лева. Кандидатите трябва да имат минимум средно-техническо образование. Одобрените ще получават бонус за обем извършена работа и постигната продуктивност. Важна подробност е, че фирмата осигурява хората си върху реалното възнаграждение. За всички служители има осигурен служебен транспорт и паркинг за лични автомобили.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
велосипедист

велосипедист

28.07.2020 | 07:54

"Българските" велосипеди едват също от Китай. Цените им са обаче по-високи. Явно т.нар. български производители държат да получат по-висок процент печалба. Никой себеуважаващ се велосипедист не кара сглобен в България велосипед. Нашите производители даже не дават и коректна информация за монтажите. Липсва една от важните информации относно тегло на велосипеда, какви са каплите,тегло и други. Не са коректни и при рекламации относно дефекти.

Отговори
1 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?