Инвестират над 2 милиарда лева във въглищните райони у нас
- 22:45, 11.11.2024
- 378
- 0
Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) ще осигури над 2 млрд. лева от Фонда за справедлив преход за инвестиции в областите Перник, Кюстендил и Стара Загора през 2025 г. Финансирането е насочено към трите региона, които ще бъдат най-силно засегнати от намаляването на въгледобива и производството на електроенергия.
Мерки по Приоритет 4 „Справедлив преход“
През 2025 г. се планира стартирането на осем основни мерки по Приоритет 4 „Справедлив преход“ на Програма „Развитие на регионите 2021-2027“. Тези мерки целят подпомагане на местния бизнес, общините, неправителствения сектор и работещите в енергетиката. Според заместник-министъра на регионалното развитие Юра Витанова, те ще осигурят подкрепа за устойчивото развитие на засегнатите региони.
Основни инвестиции и проекти
- Подкрепа за енергийни общности – 300 млн. лева ще бъдат насочени към енергийни общности за разработване на чисти енергийни решения.
- Инвестиции в големи предприятия – За производствени инвестиции в големи предприятия в Стара Загора са предвидени 262 млн. лева.
- Рекултивация на минни терени – Ще бъдат инвестирани 276 млн. лева за рекултивация на минни терени, с цел подобряване на екологичната устойчивост на региона.
- Квалификация и преквалификация на кадри – 127,5 млн. лева ще се използват за обучения и преквалификация на заетите в сектора.
- Производство на водород – 300 млн. лева ще бъдат инвестирани в изграждане на капацитет за производство на водород.
- Фотоволтаични паркове и чиста енергия – 41,8 млн. лева ще бъдат вложени в изграждане на фотоволтаични паркове, а 138,7 млн. лева ще подпомогнат мерки за чиста енергия в предприятията.
- Научно-изследователска и развойна дейност – Предвидени са 137,2 млн. лева за подкрепа на научно-изследователски и развойни проекти в региона.
- Международно сътрудничество и участие на Европейската комисия
В рамките на форума „Възможности за справедлив преход отвъд границите“, представители на Европейската комисия, областни управители, кметове, бизнес лидери и неправителствени организации обсъдиха възможностите за устойчиво развитие и сътрудничество между регионите.
С този ресурс и планираните мерки Министерството на регионалното развитие и благоустройството се ангажира да осигури справедлив и устойчив преход за засегнатите общности, като гарантира нови възможности за заетост и развитие.