44

Индексите на Уолстрийт чупят нови рекорди

Автор: Ивайло Андонов

 

Решението на Федералния резерв на САЩ да остави без промяна основния лихвен процент успокои инвеститорите и даде мощен тласък, довел до нови ценови рекорди на щатските и световни борсови индекси. Новината от сряда  за запазване на лихвите стабилни за петата поредна среща, все пак бе очаквана, след  като председателят на Фед Джером Пауъл по-рано намекна, че март е все още твърде рано за намаляване на процентите. Членовете на Фед прогнозираха  референтната лихва да падне до 4,6% от настоящите 5,25 през следващата година, което предполага поне три намаления  до края на  2024 г. Пауъл също повтори и очакванията си за "меко приземяване" на американската икономика.

На Уолстрийт и трите основни измерителя на капиталовия пазар покориха нови исторически върхове. За петте работни сесии индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average добави 750 пункта, или 1.97 %. Широкият S&P 500 се покачи с 2.20%, до 5230 пункта, а технологичният Nasdaq Composite се повиши с 2.85% - до 16 420 пункта.

Общоевропейският Stoxx 600 също подобри рекорда си,

 


отбелязан по-рано този месец, и затвори на ниво от над 509  пункта. Търговията в почти всички сектори бе в зелен цвят, като се отличиха акциите на технологичните, финансови  и химични компании. Най-добре от регионалните индекси се представиха тези на Германия и Великобритания. На борсата във Франкфурт продължи да впечатлява с представянето си оръжейната компания Rheinmetall  Дяловете <210> преминаха граница от 500 евро за брой. Поръчка за милиарди долари от Бундесвера даде допълнителен тласък в посока нагоре. Само за първите три месеца на 2024 г. Rheinmetall е  спечелила за инвеститорите  повече от 70 процента. На обратния полюс бе представянето на търгуваната в Париж компания за луксозни стоки Kering. Акциите на Kering поевтиняваха за седмица с близо 13%, след като от компанията предупредиха, че се очаква продажбите на Gucci да се свият с около 20% през първото тримесечие заради по-голям от очакваното спад в Азия.

 


Зад океана администрацията на Байдън, в стремежа си да увеличи производството на полупроводници в Съединените щати, заяви, че ще  предостави на Intel до 8,5 милиарда долара финансиране чрез Закона за CHIPS. Целта на безвъзмездната помощ е да съживи американската полупроводникова индустрия и

 


да намали зависимостта на страната от Китай и Тайван за производството на чипове.

 


След новината Intel отбеляза значително увеличение на стойността на акциите си. Производителят на чипове за памет Micron Technology Inc изригна с 18% ръст на капитализацията при изненадваща тримесечна печалба. Печалбата е най-вече резултат от увеличеното търсене от AI индустрията. Куриерът FedEx скочи с 8 на сто, след като отчете по-добри от очакваните печалби, а и също така започна обратно изкупуване на акции за общо 5 милиарда долара.

 


Тежка седмица имаха акционерите на Apple. Министерството на правосъдието на САЩ обяви в четвъртък, че ще съди Apple  в знаково антитръстово дело. Производителят на iPhone стана поредната от големите технологични компании, обвинена в монополно управление и злоупотреба с властта си. Apple не са сами в навличането на гнева на правителството на САЩ. Alphabet, Meta Platforms и Amazon също са изправени пред подобни съдебни дела. Дяловете на най-големия производител на спортно облекло в света Nike се търгуваха на червена територия /на минус 6,5 на сто/, след като от Nike предупредиха за спад на приходите през първата половина на фискалната 2025 г. Компанията призна, че стратегията на Nike директно към потребителите не е стимулирала растежа според очакванията и че губи позиции в категорията за бягане, като по-новите марки заемат пазарен дял. Акциите на Signet Jewellers се сринаха с 12%, след като най-големият търговец на дребно на диамантени бижута в света отчете рязък спад в продажбите.

 


Рязкото покачване на долара в последния работен ден на седмицата, след изненадващо намаление на лихвения процент от Швейцарската национална банка, оказа натиск върху пазара на благородни метали. При края на търговията в петък котировката бе на ниво от 2160 долара за унция. Преди това златото скочи до рекордни върхове от над 2200 долара за унция. За седмицата общо ръстът е минималните 0,25 на сто. Евентуалното понижаване на лихвените проценти в САЩ се очаква да облагодетелства цените на кюлчетата за по-късно тази година, като анализаторите на Citi определят целева цена в края на годината от 2300 долара за унция за жълтия метал.

 


Слухове в края на седмицата за възможно прекратяване на огъня в Газа, което би облекчило геополитическата обстановка в Близкия изток, намали ценовите нива на двата сорта петрол. По-силният долар и по-ниското търсене на бензин в САЩ също натежаха на цените.

 


Материалът е с информационен характер и не трябва да се разглежда като предложение за покупки или продажби на финансови инструменти. Както авторът, така и клиенти на компанията, в която работи, е възможно да притежават един и/или повече от коментираните ценни книжа.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
1 коментар
omon

omon

25.03.2024 | 21:53

Стpacтен и дълъг ceкc със cилен щpaнг, яpки оpгaзми, много cпеpмa, контрoл на еякyлaциятa, пoвишен тестoстеpoн и бeзoпаснo на вcякa възpaст! Вcичко тoва в eдна кaпcyла, кoято ще нaпpави ceкca ви нeзабpавим:--=--- http://gg.gg/xlman

Отговори
0 0

Анкета

Как оценявате новото редовно правителство "Желязков"?