Глад за учители и ресторантьори в Пловдив, безработните са стопиха до 6500

След пика по време на извънpeднoтo пoлoжeниe  и първите месеци на лятото бeзpaбoтицaтa в Пловдив започва да се връща обратно към предкризисните нива. 6500 са неработещите в града под тепетата, които разчитат на Бюрото по труда, за да се върнат обратно в офиса. Това става ясно от електронната платформа е-трудова борса на Агенцията по заетостта.

За сравнение преди кризата броят им беше средно по 4600 всеки месец. Припомняме, че през май,  след редица съкращения, те достигнаха рекордните почти 10 000. 

Ако до края на годината няма нова вълна от безработни съвсем реално Пловдив може да стопи разликата от близо 2000 души, които не се трудят и да върне нормалния си ритъм. Така когато тези хора изпаднат от механизъм на обезщетенията и спрат да взимат помощи, проблемът за тях ще се задълбочи, ако безработицата не е на нивата от преди кризата. Причината е, че тогава конкуренцията ще е по-голяма и те ще имат по-малък шанс да започнат нова работа.

В графа безработни изпада и мъж на 45 години, който по образование е технолог на вино и пиво. През годините е заемал длъжностите ръководител, производствено поделение и директор, но кризата го е оставила без препитание. Готов е да започне и сезонна работа стига да не стои у дома и да търка дивана. Въпреки че той е висшист голяма част от безработните са с по-ниско образование и нямат претенции към работата. До момента са се трудили като монтажници на каучукови  и други изделия, както и на електронни елементи, работници в кухня, куриери, продавачи, бармани и сервитьорки. 

Малко над 50 на сто от безработните в града под тепетата са учили до 12 клас. С диплома за висше пък са около 30%. Стагнацията на пазара на труда обаче е принудила някои висшисти да посочат в профила си, че са готови да се трудят и на позиция с по-ниска квалификация като касиер например. С начално образоване са под 10% и се оглеждат за позиции като чистачи.

Минималното обезщетение за ден от 1 октомври беше вдигнато от 9 на 12 лв. с промени в Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване.  

Глад за кадри има в преработващата и хранителна промишленост, както и за учители, става ясно от обявените свободни позиции. Педагози се търсят по математика, история и цивилизация и философия. На пазара на труда има и нужда от инженери по електротехнологии. Те трябва да могат да проектира електрическа схема на устройството и   печатни платки на продукта. Освен това трябва да участва в етапа на сертифициране на продуктите и в анализирането им.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Хей,

Хей,

03.11.2020 | 15:11

Оправете си заглавието!

Отговори
2 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?