Фермери готвят бойкот на преброяването, който откаже информация, го чака солена глоба

Фермери от цялата страна масово се подготвят да бойкотират стартиращото от утре - 1 септемвриq Национално преброяване на земеделските стопанства. По-дребните производители са с нагласата изобщо да не отворят вратите за анкетьорите, а средните и големите фермери търсят начини да се защитят от опасността информацията, която искат анкетьорите да не бъде изтъргувана.

В агрофорумите се коментира, че на фермерите не са дадени никакви гаранции, че данните от националното преброяване няма да бъдат изтъргувани към фирми, готови да платят за ценната информация. Също така липсва и достатъчно информации какви са всъщност анкетьорите, как са подбирани и т.н. Структурата на анкетната карта за преброяване на практика покрива почти всички възможни въпроси към едно земеделско стопанство и представлява източник на много ценна маркетингова информация, която в последствие може да бъде използвана за цели, различни от тези на статистиката, опасяват се фермери. В анкетната карта, с общо 61 въпроси даже има и въпрос "Стопанството отглежда ли генномодифицирани култури?". Този въпрос на практика е излишен, тъй като според законодателството в България, отглеждането на ГМО е забранено и едва ли ще има стопанин, който ще заяви официално, че нарушава закона.

Кампанията започва от 1 септември и ще приключи на 30 ноември. За нея ще бъдат похарчени 2 милиона лева. Земеделските стопани са длъжни да отговарят на въпросите от анкетната карта на преброяването, а анкетьорите и контрольорите носят административно-наказателна отговорност, ако разгласят събраната от тях информация за стопанствата. Данните за стопанствата се използват само за статистически цели, не се предоставят на данъчни и социални служби и нямат юридическа стойност пред съда.

Преброяването на земеделските стопанства в България се извършва периодично  на 10 години, като неговото цялостно провеждане се регулира със Закона за преброяване на земеделските стопанства и Закона за статистиката. Последното преброяване е било през 2003 година, но предвид членството на страната ни в ЕС през настоящата 2010 година е необходимо ново преброяване, като данните от него ще са съпоставими с тези в останалите държави-членки. През 2003 г. в Пловдивска област са преброени 72 000 стопанства. По предварителен разчет се очаква тази година броят им да е 65 000, съобщиха от областната земеделска дирекция. В местната кампанията ще се включат 220 анкетьори.

Преброяването има за цел установяване на цялостното състояние на земеделието и наблюдение на развитието на структурата на земеделските стопанства в страната. Очаква се то да даде яснота и по отношение на стопанствата, които могат да бъдат включвани при разработване на извадка за секторни селскостопанските изследвания. Ще се събират данни за размера на стопанствата, вида на собствеността и използването на земята, поливни площи, обработваеми площи, напояване, работната сила и друга селскостопанска информация.

Преброяването се отнася до всички обработваеми земеделски и животновъдни стопанства, независимо от формата на собственост - физически или юридически лица, както и от предназначението на земеделската продукция. Предоставената информация е конфиденциална и няма да се използва за други цели, освен за тези на официалната статистика, увериха от Министерство на земеделието и храните.

САНКЦИИ

Сериозни санкции са предвидени както за стопани, които откажат информация или дадат неточна, така и за анкетьорите и контрольорите. За отказ на данни стопанинът ще отнесе глоба от 1000 до 2000 лева, а за анкетьор, издал информация, тя е до 6 хиляди лева.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
педивсички

педивсички

04.09.2010 | 15:32

всички управници са

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?