Дефицитни заради ниските заплати: В търговията търсят под дърво и камък служители
- 12:00, 09.10.2024
- 4001
- 0
В търговията се търси най-много работна ръка в България към този момент, сочи анализ на компанията за човешки ресурси и кариерен сайт "Джоб Тайгър". През месец септември тази година сектор "Търговия и продажби" заема 26% от общото предлагане на работа в страната.
Така излиза, че ако нямаме някаква особена квалификация и умения, лесно можем да си намерим работа в магазин например, но рядко това занимание ще донесе добри доходи. Според НСИ средната работна заплата в сектор „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети“ е 2010 лева за второто тримесечие на годината. В случая обаче статистиката не дели сектора на два отделни сегмента и вторият подсектор дърпа заплатите нагоре.
На второ място по дял на работните предложения се нареждат секторите "Производство" (особено за Пловдив-област), "Хотелиерство и ресторантьорство" и "Административни и обслужващи дейности". В преработващата промишленост средната брутна работна заплата е 1928 лева за второто тримесечие на годината според НСИ. За разлика от търговията обаче, заетите в производството масово ползват допълнителен социален пакет - ваучери за храна, допълнително здравно осигуряване, карти за спорт, бонуси за норма или при липса на отсъствия от работа и т.н.
Хотелиерството и ресторантьорството пък традиционно са на дъното в класацията по заплати и според официалната статистика там се взимат средно около 1500 лева.
Броят на обявите за работа през месец септември остава непроменен спрямо този през предходния месец август, като отново се наблюдават малко над 44 000 предложения в страната, коментират от компанията за човешки ресурси. На годишна база се отчита 2 на сто спад, или 900 предложения по-малко, като това е трети пореден месец, в който има лек спад на обявите спрямо 2023 година.
Без изненада, броят на предложенията за работа от вкъщи и/или дистанционна работа продължава да намалява, като обявите са спаднали на годишна база с 260 предложения, или 7 на сто спад.
Дистанционен или хибриден модел на работа се предлага главно в ИТ сферата, в сектора на административни и обслужващи дейности, аутсорсинга и търговията, при онлайн магазините.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.