Чия е праисторическата могила Ясътепе?

Праисторическата селищна могила Ясътепе, в която археологът Петър Детев открива живот отпреди 8000 г., днес е на път да скара няколко пловдивски институции. Най-старият археологически обект - паметник на културата, край парк Лаута е център в два проекта - на фенклуб  “Локомотив” и фирма “Язов”.

Приятелите на футболистите искат да направят възстановка на неолитното селище, готови са с проект “Бесика - памет за първите заселници”, с който кандидатстват пред европейски институции, чакат финансиране и набират доброволни дарения.

Строителният предприемач Димитър Язов пък има желание да експонира могилата в затворения комплекс “Скай билдинг” като музей на открито под стъклен похлупак, но е свършил парите и градежът е замразен. Неговата инициатива, подкрепена от няколко сдружения, е наречена “Кота 8000”.

На пръв поглед няма нищо скандално. Все още никой не е преместил нито камък. Но разправиите са факт, обобщава проблема кметът на квартал  “Тракия” Костадин Димитров. Той подкрепя и двете идеи и обещава да помага в търсенето на пари за реализация и на двата проекта, които според него са чист атракцион в квартала.

Ясътепе има статут на Национален паметник на културата с режим “А”, който гласи:  “Забраняват се всички видове дейности - строителни, добивни, благоустройствени, селскостопански, мелиоративни и други, които нарушават целостта на земния пласт в границите на археологическия обект”!

Култовата могила е проучена от Петър Детев през 70-те години на миналия век. 34 г. от професионалния си път е посветил на това място. Всички ценности - уникални цветни глинени съдове, мраморни статуетки, открити в нея, са експонирани в постоянната изложба на Археологическия музей и са визитната картичка на Пловдив от този най-стар исторически период по нашите земи. Това място дава първото име на Пловдив - Пулпудева.

Тогава кой какви претенции има към Ясътепе?

Нашата идея да запазим паметта на най-старите пловдивчани на мястото, където са живели, е грубо и безцеремонно ограбена, алармират феновете на “Локомотив”. Те разбират, че други възкресяват възникването на 8000-годишния град. А проектът им е представен в публичното пространство преди две години - на традиционната Черно-бяла Коледа. След това премиерът Бойко Борисов “благославя” идеята да се възстанови част от селището край трибуните и да привлича погледите на посетителите.

В обосновката си феновете стъпват на монографията на Детев “Праисторическите селища в басейна на река Марица”, останала непубликувана 22 години след смъртта му. И канят сина Йордан Детев, чийто филм  “Страници от вечния летопис на Пловдив” представи на света култа към домашното огнище чрез “свещените” предмети, открити точно в Ясътепе от неговия баща.
Когато научават, че друг възстановява най-старото селище в Пловдив, футболните фенове се чувстват ощетени.

Археологията на Пловдив крие в себе си много апетитни артефакти и събития. Открай време тя е в полезрението на иманяри и “бизнесмени”. Горчивите опити, с които се прослави общината, показват, че частниците търсят само келепир от археологията. Затова се съмняваме в безкористните цели на проекта на Язов, коментира за “Марица” д-р Константин Думанов, основател на фенклуб “Локомотив”.

Той и колегите му подозират предприемачите в опити за приватизация на археологията, защото за никого не е тайна, че музеят в частен имот няма да е достъпен за обикновените посетители и туристи. А нашата цел е да социализираме могилата в името на Пловдив, уточнява Детев-младши.

Имотът, в който моята фирма строи, е собственост на няколко частни лица. Комплексът ще бъде с обществени функции от смесен тип. Могилата ще бъде открита музейна площ с експонирани находки, каквито разрешителни дава Министерство на културата, обясни за   “Марица” Димитър Язов. Той изцяло се е доверил на проектанта на комплекса арх. Георги Шопов.

Костадин Кисьов, директор на Археологическия музей, внася яснота в казуса: Две трети от Ясътепе е разкопано от Детев, останала е малка част непроучена докрай - с диаметър около 15 метра и височина 2 метра и половина. Върху нея е поставен гранитен блок с възпоменателен надпис, че това е едно от най-старите селища.

Факт е, че могилата днес е поле, което никого не впечатлява като паметник на културата. Хората от съседните блокове са превърнали пущинака в ранчо, садят зеленчуци и обработват импровизирани градинки.

Петър Детев приживе никога и никъде не е казвал, че Пловдив е на 8000 г., защото не му е стигнал животът, за да го докаже. Фондация  “Петър Детев” смело тръби тази хипотеза, както и девиза, който според Детев-младши е на бесите: Неподвластни никому никога!

ПРОЕКТЪТ НА ФЕНКЛУБА

 “Памет за първите заселници” предлага да се възстанови в естествена среда част от култовото селище с най-атрактивните му ретродейности като част от спортния комплекс  “Локомотив”. Проектът е на фенклуба на Локомотив, архитектурно бюро “Балджиев” и Международната фондация за българско наследство “Проф. П. Детев”.

Уважаваме историята и труда на Детев и в негова памет и в името на Пловдив ще направим това неолитно селище със сламени покриви и сгради с правоъгълни помещения, казва в заключение Владимир Владимиров, член на Управителния съвет на фенклуба. 

Приятелите на футболистите искат да направят възстановка на неолитното селище, готови са с проект “Бесика - памет за първите заселници”, с който кандидатстват пред европейски институции, чакат финансиране и набират доброволни дарения

Култовата могила е проучена от Петър Детев през 70-те години на миналия век.

Снимка от Любен Баков

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
14 коментара
...

...

11.07.2012 | 13:47

arheolozite ot stolipinovo ste praviat tam katun ,zada sa po blizo do otbora na sarceto si

Отговори
0 0
гражданин

гражданин

11.07.2012 | 08:25

Язов се опитва да изкрънка пари, защото е глътнал вода. за небостъргачите си там пък няма нито пари, нито клиенти. Проектът на Локото е пълна простотия, някакъв Дисниленд в стил Фред Флинтстоун. Ако е паметник от национално значение, могилата трябва да е държавна, заедно със земята.

Отговори
0 0
казах

казах

07.07.2012 | 11:56

Бутайте стадиона.Възстановете справидливостта.Кой е дал право там да се строи стадион.

Отговори
0 0
Do еумолпус

Do еумолпус

07.07.2012 | 05:48

През римско време града ни се е казвал Тримонциум /трихълмие/.По време на Филип Македонски -Филипополис/града на Филип/.Бесите са планински траки,а царството на одрисите е по поречието на Марица.Има история която всеки трябва да прочете.Инициативата трябва да е на общината,държавата,а не на някакво частно лице,или футболни запалянковци които търсят идентичност.

Отговори
0 0
Наблюдател

Наблюдател

06.07.2012 | 21:26

Възстановка - да, експонати под похлупак има и в музея. За какъв ни е да ходим чак до Лаута за някакви парчета от глина?

Отговори
0 0
Неподвластен никому никога

Неподвластен никому никога

06.07.2012 | 12:15

Очевадно е, че някой иска с ЧУЖДА ПИТА ПОМЕН да прави. И това ако не е приватизацията на пловдивската археология, здраве му кажи! Ама в бедна страна за 20, 000 лева музеят ще продаде и майка си и баща си. Но така е в страната, където слепи водят слепи. Те даже и не подозират, че и у нас се разсъмва!

Отговори
0 0
Бесът Азис

Бесът Азис

06.07.2012 | 11:00

Могилата е моя и на Ванко Идно.

Отговори
0 0
Ванко 2

Ванко 2

06.07.2012 | 10:09

Язов няма пари и няма да построи никакъв Скай билдинг в тая безкрайна криза. За какви стъклени похлупаци говори? И откъде накъде такъв уникален исторически паметник в ръцете на частно лице?

Отговори
0 0
eumolpus

eumolpus

06.07.2012 | 09:59

Азис, Коко Динев няма нищо общо с тази инициатива!

Отговори
0 0
Азис

Азис

06.07.2012 | 09:46

Могилата е на КОКО ДИНЕВ

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?