Борсов коментар: Силен старт за технологичните компании, срив за златото и петрола
- 17:30, 06.02.2023
- 841
- 2
ИВАЙЛО АНДОНОВ, Директор
Инвестиционен център
ЕЛАНА Пловдив
След тежката 2022 г. с поредното си възходящо седмично движение индексите на американските и европейските фондови пазари продължиха да радват инвеститорите. На фона на намаляващата инфлация и надеждите, че ФЕД ще смекчи агресивните си повишения на лихвените проценти, технологичните акции изведоха S&P 500 (+1,6%) до най-високата стойност от пет месеца насам. Nasdaq Composite напредна с 3,3 на сто, до 12 200 пункта. Единствено Dow отбеляза минимален спад от 0,15 на сто. Уолстрийт изпрати силен януари. S&P 500 записа най-доброто си представяне през януари от 2019 г., а технологичният бенчмарк Nasdaq Composite отчете най-силния си януари от 22 години насам.
В четвъртък, в съответствие с очакванията, Европейската централна банка увеличи лихвите си с половин процентен пункт. С този ход депозитната лихва достигна най-високото си ниво от ноември 2008 г. насам в размер на 2,5%. Липсата на изненада от страна на ЕЦБ успокои пазарите и паневропейският STOXX600 за поредна седмица приключи на зелена територия.
На Уолстрийт секторът на комуникационните услуги отбеляза седмичен скок от 6,7%, което е най-големият му ръст от почти три години. В четвъртък акциите на Meta Platforms Inc. (компанията майка на Facebook) впечатлиха с 23% нагоре, регистрирайки най-доброто си дневно представяне от 2013 г. насам. Акциите на Apple - най-голямата американска компания по пазарна стойност, поскъпнаха с 5,8%. Компанията прогнозира, че приходите ще спаднат за второ поредно тримесечие, но че продажбите на iPhone вероятно ще се подобрят, тъй като производството се е върнало към нормалното в Китай. Скок от над 14% имаше и при дяловете на Advanced Micro Devices, тъй като производителят на чипове отчете по-добри от очакваните резултати.
Сред губещите се наредиха Snap. Компанията за социални медии загуби 10%, след като отчете смесени тримесечни резултати. Акциите на Ford Motor паднаха със 7,6%, след като автомобилният производител прогнозира трудна година. Amazon изгуби 8,4%, тъй като от компанията съобщиха, че оперативната печалба може да падне до нула през текущото тримесечие.
Цените на суровия петрол изгубиха 7% през седмицата, довеждайки глобалния референтен сорт Брент до под 80 долара за барел. Същевременно WTI, или американският лек петрол, приключи на нива от 73 долара за барел. Възстановяването на долара в петъчния ден от 10-месечни дъна бе основна причина за ниските цени на черното злато.
В последния работен ден априлските фючърси на златото, търгувани в Ню Йорк, се установиха на нива от 1868,30 долара за унция, което е спад от 53,90 долара, или 2,8%. Прибиране на печалби от инвеститорите и силният долар и тук бяха причина, за да видим червения цвят на котировките.
*Материалът е с информационен характер и не трябва да се разглежда като предложение за покупки или продажби на финансови инструменти. Както авторът, така и клиенти на компанията, в която работи, е възможно да притежават един и/или повече от коментираните ценни книжа.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни

