Борсов коментар: Инфлацията изненада инвеститорите
- 17:15, 18.03.2024
- 353
- 0
Автор: Борислав Андонов, инвестиционен посредник - Юг Маркет ЕАД
Индексите в България останаха слабо променени през седмицата. При SOFIX най-голям ръст отчете „Шелли Груп“, който се повиши с близо 13%, следван от „Елана Агрокредит“ с повишение от близо 2%.
В САЩ пазарите претърпяха предимно низходящо движение през седмицата, тъй като инвеститорите видяха изненадващи увеличения в данните за инфлацията заедно с индикации за умереност на потребителските разходи. Dow Jones Industrial Average се представи сравнително добре в сравнение с другите основни индекси, достигайки рекордно високо ниво в сряда, преди да се върне до края на седмицата. Енергийните акции отбелязаха силно представяне поради повишените цени на петрола, докато технологичният сектор изостана, повлиян от слабости в компании като NVIDIA и други производители на чипове.
Седмицата започна спокойно, тъй като инвеститорите очакваха публикуването на данни за потребителската инфлация във вторник. Министерството на труда отчете ръст от 0,4% на индекса на потребителските цени (CPI) за февруари в съответствие с консенсусните очаквания. Въпреки това основните цени, с изключение на храните и енергията, отбелязаха малко по-високо увеличение от 0,4%, също в съответствие с очакванията.
Инвеститорите не изглеждаха обезпокоени
от покачването на основните цени вероятно защото това отчасти се дължи на нарастващите разходи за подслон, които обикновено се считат за изоставащ индикатор за инфлацията.
Четвъртък донесе неочаквани повишения на инфлацията на производителите, предизвиквайки повече безпокойство. Индексът на цените на производител (PPI) се повиши с 0,6% през февруари, приблизително двойно повече от консенсусните оценки и най-високото ниво от шест месеца. Въпреки че основните производствени цени се повишиха само с 0,3%, това все пак беше малко повече от очакваното. На годишна база основните цени на производител се увеличиха с 1,6%, надминавайки очакванията и достигайки най-високото си ниво от септември. Тези данни попариха надеждите, че ниската инфлация на производствените цени или дори дефлацията ще доведе до по-ниски потребителски цени.
Реакцията на фондовия пазар на данните за инфлацията може да е смекчена от
разочароващите данни за продажбите на дребно в четвъртък.
Министерството на търговията отчете 0,6% увеличение на продажбите на дребно за февруари, което не отговаря на очакванията и до голяма степен се дължи на по-високите цени на бензина (данните за продажбите на дребно не са коригирани спрямо инфлацията). Продажбите в ресторанти и барове също се увеличиха, но с по-бавни темпове, което показва нарастваща предпазливост на потребителите. Освен това, проучването на потребителските настроения на Университета на Мичиган показа лек спад в очакванията, като респондентите усещат малка промяна в текущата траектория на икономиката.
Пазарът на облигации реагира по-силно на инфлационните изненади, като доходността на 10-годишните съкровищни облигации достигна най-високото си ниво в рамките на деня (4,32%) от 27 февруари насам. Общинските облигации се представиха по-добре от съкровищните облигации, въпреки значителното увеличение на обема на първичните емисии. Въпреки по-високия от очаквания CPI инвеститорите в облигации с висока доходност останаха оптимисти поради благоприятните технически фактори, готови да се възползват от всеки спад на пазара. Както пазарите на облигации, така и пазарите на акции обаче претърпяха спадове на фона на по-широки макроикономически опасения след публикуването на данните за PPI.
В Европа индексcj STOXX Europe 600 отбеляза ръст от 0,31%, записвайки осмия си пореден седмичен скок. Това движение нагоре беше подтикнато от положителните корпоративни печалби и нарастващите
очаквания за намаляване на разходите по заеми от ЕЦБ
през юни. Сред европейските пазари френският индекс CAC 40 се повиши с 1,70%, италианският FTSE MIB спечели 1,61%, а германският DAX добави 0,69%. Индексът FTSE 100 на Обединеното кралство също отбеляза ръст от 0,94%.
Ножицата в доходността между германските и италианските 10-годишни държавни облигации се стесни значително, отразявайки повишеното доверие в икономическата политика на Италия и засиленото търсене на дълг с висока доходност, очаквайки вероятно намаляване на разходите по заеми по-късно през годината.
В Обединеното кралство пазарът на труда претърпя леко разхлабване, тъй като нивото на безработица неочаквано се повиши от 3,8% на 3,9%. Ръстът на заплатите без бонусите спадна до 6,1%, достигайки най-ниското си ниво от средата на 2022 г. Въпреки това британската икономика показа признаци на възстановяване от рецесията през втората половина на 2023 г., като брутният вътрешен продукт (БВП) се увеличи с малко, воден от разширяването на търговията на дребно и едро.
Гуверньорът на банката на Англия - Андрю Бейли, говорейки на симпозиум на Bank of Italy, отбеляза, че Обединеното кралство е „близо до или в пълна заетост“, подчертавайки „необичаен“ модел на дезинфлация въпреки пълната заетост. Той изрази малка загриженост относно потенциална спирала на инфлация на заплатите.
Имаше индикации от различни политици на ЕЦБ, включително Мартинс Казакс, Франсоа Вилерой дьо Галау, Робърт Холцман и Пиер Вунш, които предполагат вероятност от намаляване на лихвените проценти до юни. Европейският икономист от T. Rowe Price Томаш Виладек повтори това мнение, заявявайки, че ЕЦБ ясно е посочила предпочитание за намаляване на лихвените проценти през юни, с потенциал за допълнителни намаления на разходите по заеми на следващите срещи през годината. Въпреки че съществуват рискове от нарастваща инфлация на услугите, Виладек вярва, че политиците ще дадат приоритет на забавянето на растежа на заплатите.
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.