44

Годината стартира с нови рекорди на Уолстрийт

Ивайло Андонов е директор в инвестиционна компания ЕЛАНА, клон Пловдив. Авторът притежава над 20-годишен опит в сферата на инвестициите и капита- ловите пазари.

Началото на годината стартира с достигането на нови рекордни нива за основните щатски и европейски индекси. Първите две работни сесии изведоха Dow Jones Industrial Average, S&P500 и общоевропейския  Stoxx 600  до исторически върхове. Да припомним, че всички бенчмаркове в САЩ отчетоха  двуцифрени ръстове през изминалата година. За периода Dow Jones нарасна с 18,7%, Nasdaq - с 21,4 %, а S&P - с 26,9 %. В Европа широкият индекс STOXX 600 се повиши с 22% за годината, което е вторият най-голям ръст от 2009 г. насам.

Сред водещите измерители на отделните държави най-добре през 2021 г. се представи френският CAC40, на зелено с 29%, пред Dax с 16% и британския FTSE с 14%. В средата на седмицата обаче ръстовете рязко преминаха в  спадове, като  празничното настроение на инвеститорите бе помрачено най-вече от публикуваните протоколи от заседанието на Федералния резерв. ФЕД посочиха по-бързо от очакваното покачване на лихвените проценти в САЩ и сравнително по-скорошно  оттегляне на паричните  стимули. Бъдещите намерения на регулатора охладиха рязко апетита на трейдърите за рискови активи и дадоха начало на разпродажбите концентрирани предимно  в технологичният сектор.

Няколко компании се отличиха с висока волатилност и ликвидност  при  търговия с акциите им.  Подпомогнат от поскъпването на петрола енергийният сектор на Уолстрийт бе най-печеливш.

Акциите на Marathon Oil напреднаха с близо 9,8%, докато тези на ConocoPhilips и на Exxon Mobil  със съответно 8,7% и 11,60%. Ford  прибави над 19 % към капитализацията си фона на старта на продажбите на електрически пикап F-150 Lightning.  Книжата на Apple поскъпнаха с 2,5% в понеделник и достигнаха нов рекорд и пазарна капитализация от три трилиона долара. Apple се превърна в първата американска компания, която постига това, и утрои оценката си за по-малко от четири години. Tesla от своя страна прибави 13.5% към стойността си само в рамките на един ден, след като компанията отчете 308 хил. доставки на автомобили през четвъртото тримесечие, надминавайки значително очакванията на анализаторите. До края на седмицата повишението се стопи и при затварянето в петък цената се върна на нива от около 1050 щатски долара за дял.  

 

Интересът на трейдърите към производителите на ваксини намаля, след като данните за новият щам Омикрон показват до момента, че той не води до голям ръст на хоспитализациите. Това бе и причината фармацевтичните компании да са сред най-големите губещи в началото на годината. Дяловете на Moderna и BioNTech поевтиняха съответно със 14.9 % и 16.7 %. Цената на акциите на Pfizer намаля с 7.5%.

На Стария континент Европейският автомобилен подиндекс нарасна с повече от 8% през  седмицата, надминавайки предишния рекорд от ноември. Това се случи на фона на очакванията от инвеститорите производството на автомобили и камиони да се върне към нормалното след недостига на чипове през последните 6 тримесечия. На борсата във Франкфурт акциите на BMW се повишиха с 8,2%, след като групата заяви, че е постигнала рекордни продажби от над 2,2 милиона превозни средства от своята марка  през 2021 г., надминавайки нивата от 2019. Акциите на  Daimler AG се покачиха с 9,9%, а Volkswagen AG се повиши с 6,7.

Ескалиращото напрежение в Казахстан и непланираните прекъсвания на доставките в Либия повишиха цените на петрола с над 6%.

В края на седмицата фючърсите на Brent  се търгуваха за $82,50 за барел, а фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) се повишиха до $80,10 за барел. Златото завърши със седмичен спад от 3,2 % до 790 долара за тройунция. По-високата доходност на американските облигации притъпи блясъка на благородния метал и за момента това е пречка за краткосрочно поскъпване. 

Индексите на Българска фондова борса пренесоха отличното си представяне от 2021 г. и през настоящата, като в четвъртък основният измерител на сините ни чипове 

SOFIX  се изкачи до пореден локален връх от над 646 пункта

SOFIX не е бил на по-високо ниво от три години и половина. Равносметката за 2021 г. показва, че изминалите 12 месеца са едни от най-добрите за инвестиралите от създаване на капиталовия ни пазар. Ръстът на SOFIX за 2021 г. са  впечатляващите 42%. Най-печелившото дружество за годината измежду 40-те най-ликвидни е „Илевън Кепитъл“. Акциите на компанията поскъпват с 265 %. На второ място е  „Алтерко“ с 256%, а на трето „Доверие Обединен холдинг“ със 188%. С над 100% ръст на акциите за 2021 г. са още „Агрия груп холдинг“ АД - 175 %, „Индустриален Холдинг България“ АД със 168 % и „ФеърПлей Пропъртис“ АД със 124 %. В топ 10 по ръст на цената влизат и „Спиди“, „Стара планина холд“ с 85%, БФБ АД с 84 % и „ЕМКА“ АД със 79 %. БФБ приключи 2021 г. със 106% ръст на оборота до 819 млн. лв. Броят на сделките се увеличава с 42%.

Материалът е с информационен характер и не трябва да се разглежда като предложение за покупки или продажби на финансови инструменти. Както авторът, така и клиенти на компанията, в която работи, е възможно да притежават един и/или повече от коментираните.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?