Борсов коментар: ФЕД трябва да стане по-агресивен и да смаже търсенето
- 16:00, 18.07.2022
- 219
- 1
Автор: Любомир Ламбрев, инвестиционен консултант при УД "Юг Маркет фонд менинджмънт" ЕАД*
Щатските акции се понижиха още в сряда, след като данните за инфлацията през юни достигнаха най-високото ниво от 1981 г. насам. Това засили страховете, че Федералният резерв ще стане още по-агресивен в борбата си за укротяване на растящите цени. Dow Jones Industrial Average падна с 208,54 пункта, или 0,67%, до 30 772,79, S&P 500 падна с 0,45% до 3 801,78, а Nasdaq Composite падна с 0,15% и затвори на 11 247,58. Изводите от данните са, че ФЕД трябва да стане по-агресивен в краткосрочен план и да смаже търсенето. Рецесията вече изглежда неизбежна. Индексът на потребителските цени се е повишил с 9,1% на годишна база през юни, достигайки по-високо ниво от отчетеното през май 8,6%, което от своя страна беше най-голямото увеличение от 1981 г. насам. Предварителните прогнози бяха за ръст от 8,8%. Основният индекс на потребителските цени, който изключва цените на храните и енергията, достигна 5,9% и също беше над прогнозата за 5,7%. Цените на акциите се колебаеха през целия ден, докато инвеститорите осмисляха последните данни за инфлацията, като Dow падна с цели 466 пункта. В един момент Nasdaq и S&P паднаха съответно с над 2% и 1,5%.
Лошите данни за инфлацията през юни накараха инвеститорите да се съмняват дали централната банка ще повиши лихвите със 75 базисни пункта по време на срещата този месец и повиши очакванията за още по-голямо увеличение, за да се укротят растящите цени. Миналия месец ФЕД повиши своя референтен лихвен процент с три четвърти от процентния пункт до диапазон от 1,5%-1,75% в най-агресивното си увеличение от 1994 г. насам. Ценообразуването на фючърсите вече е с повишение от 81 базисни пункта за юли. Това би означавало, че някои на пазара очакват повишение на лихвените проценти с повече от 75 базисни пункта и евентуално повишение от 100 пункта също е опция за ФЕД.
В същото време цените на суровия петрол, суровините и цените на жилищата се понижиха през последните седмици - сигнал, че покачващите се цени може вече да са в сблъсък с мерките на Федералният резерв за затягане на ликвидността. Пазарът до голяма степен започва да вярва, че това наистина е пиковият инфлационен момент и можем да започнем да виждаме спад на инфлацията през следващите месеци. Исторически, когато е имало пик на инфлацията или когато пазарът смята, че инфлацията е достигнала върха си, акциите достигат дъното. Потенциален негатив за акциите обаче може да дойде, ако инфлацията не успее да спадне толкова бързо, колкото се очаква. Страховете от рецесия, от своя страна, се покачиха с нарастването на инфлацията. През първото тримесечие БВП се понижи с 1,5%. Очаква се да падне с 1,2% и във второто, според последните оценки на ФЕД Атланта. Дали тази рецесия ще е достатъчна, за да свали инфлацията до целта на ФЕД от 2%, е един от основните въпроси, отговорът на които предстои да разберем.
* Авторът е сертифициран инвестиционен консултант. Представеният анализ е единствено с информативна и дискусионна цел и не представлява инвестиционен съвет и/или препоръка. Както авторът, така и негови клиенти е възможно да притежават един и/или повече от коментираните финансови активи
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.