Борсов коментар: Цената на петрола регистрира 5-месечно дъно
- 16:30, 08.08.2022
- 1121
- 1
Автор Ивайло Андонов*
Първата седмица на август не започна по най-добрия начин за световните борси, като този път геополитически напрежения бяха във фокуса на инвеститорите. Визитата в Тайван на председателя на Камарата на представителите на Конгреса в САЩ Нанси Пелоси бе приета като провокация от страна на Китай, който претендира за суверенитет върху територията. Политическото напрежение помрачи добрите финансови отчети на компаниите от Уолстрийт. Основните индекси така и не намериха посока, изтривайки минимална част от солидните си юлски печалби. Единствено технологичният Nasdaq продължи да е оцветен в зелено, достигайки нов тримесечен връх.
Акциите на американските отбранителни компании Raytheon Technologies Corp, Lockheed Martin Corp, Northrop Grumman Corp и L3Harris Technologies Inc се повишиха между 0,5% и 6.5%.
САЩ са основният поддръжник на Тайван и доставчик на оръжие за острова
Uber Technologies (UBER ) изригна с почти 35%, след като фирмата за превози отчете положителен тримесечен паричен поток за първи път и прогнозира оптимистична оперативна печалба за третото тримесечие. PayPal впечатли с представянето си за последното тримесечие, както и Starbucks, което даде тласък на технологичните и консуматорските сектори. Moderna скочи с над 22% след своя по-добър от очакваното отчет. Under Armour също изненада положително с представянето си за изминалите 3 месеца, но не даде коментар за периода до края на годината, цитирайки несигурната икономическа ситуация.
Индустриалният лидер Caterpillar (CAT ) e на червена територия за седмицата с 5%, след като предупреди за по-голям спад в търсенето на неговите багери в засегнатия от имотна криза Китай. Акциите на автомобилния гигант Toyota поевтиняха, след като компанията отчете спад в оперативната печалба през второто тримесечие. Warner Bros Discovery се понижи с 11%, след като отчете загуби за същия период от $1,50 на акция, по-лошо от очакваното от $0,12. Приходите възлизат на 10,82 милиарда долара.
Само за четири работни сесии цената на сортовете WTI и Brent се понижи съответно с 12% и 17%. В четвъртък фючърсите на WTI достигнаха дъно от $88,70, най-ниското им ниво от края на февруари. Основните причини, довели цените на черното злато до петмесечно дъно бяха две. Първата бе
изненадващото покачване на запасите от петрол в САЩ.
Запасите от суров петрол зад океана неочаквано се увеличиха над прогнозираното с 4 милиона барела. Втората причина бе увеличението на предлагането от страна на ОПЕК+. След натиска на САЩ и скорошната визитата на Байдън в Саудитска Арабия, организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници се съгласиха да повишат доставките с 100 000 барела на ден.
След силния скок, причинен от руско-украинската война и изстрелял цените до многогодишни върхове, цените на петрола консолидираха на фона на намаляващото търсене. Очакванията на експертите
големите световни икономики да влязат в краткосрочна рецесия
ще натежава на цените в посока надолу поне до края на 2022 г. г. Спадът в цените на петрола също се очаква в крайна сметка да помогне за намаляване на инфлацията в световен мащаб. Цените на горивата са сред най-големите причини за нарастващата инфлация тази година.
Златото продължи с колебливото си поскъпване, най-вече с помощта на слабия долар. Една тройунция преди затварянето в петък се търгуваше на ниво от 1808 USD.
* Материалът е с информационен характер и не трябва да се разглежда като предложение за покупки или продажби на финансови инструменти. Както авторът, така и клиенти на компанията, в която работи, е възможно да притежават един и/или повече от коментираните.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.