Борсов коментар: Акциите на "Сирма Груп Холдинг" с невиждан ръст - 70% за седмица

Пловдивската "Актив Пропъртис" е другият хит на пазара

Да имаме динамична седмица на Българската фондова борса по средата на август, е силно необичайно, но точно такъв беше случаят с изминалите седем дни. Големият победител бе технологичният холдинг "Сирма Груп". Само за седмица дружеството поскъпна с над 70%, като от около 0,40 лв. за брой достигна 0,70 лв. Това е впечатляващо предвид краткия период, за който се случи. Ако разгледаме обаче как стоят нещата малко по-дългосрочно, ще разберем, че представянето на компанията далеч не е според очакванията от първичното публично предлагане.

"Сирма" излезе на родната борса в края на 2015 година,

при цена от 1,20 лв за акция. Акцията се движеше около 1-1,10 лв. през 2016 година и достигна цената на излизане на борсата в средата на 2017-а. Оттогава "Сирма" се намираше в един постоянен тренд надолу, като цените на акциите бяха 1,09 лв. в началото на 2018-а, 0,92 лв. 2019-а и 0,62 в началото на тази година.

Ковид кризата първоначално засегна и технологичното дружество и акциите се движеха между 0,35-0,45 лв. за брой от март до миналата седмица. След това се случи феноменалният ръст, за който споменахме. Поскъпването на компанията далеч не е без причина. "Сирма" показва, че успява да подобрява финансовия си резултат значително в последните няколко тримесечия. И ако това се счита за напълно достатъчно да определим седмицата като динамична, то далеч не е всичко. 

Пловдивското дружество "Актив Пропъртис" беше другата силно поскъпнала компания,

с над 30% ръст. Екшънът там беше в сряда, когато в закриващия се аукцион се изтъргуваха повече от 25% от акциите на дружеството. Всичко това бе от положителните емоции за инвеститорите на БФБ. Разбира се, нищо не минава и без малко разочарование. Най-губещата компания за седмицата се оказа "Каучук "АД, което е странно предвид факта, че дивидентът все още не се е отделил от акциите и всеки, който си е закупил акции през миналата седмица, ще получи дивидент, който не е никак малък.

Турската лира е една от най-губещите валути

в световен мащаб от началото на годината. Бразилският реал, аржентинското песо и руската рубла конкурират турската валута по най-голяма обезценка през 2020-а. Цени под 0,23 лв. за лира изглеждаха смехотворни само преди няколко години. Интересното в случая не е, че турската лира пада. За това си има достатъчно икономически и геополитически причини, а че се забеляза едно поскъпване на лирата в последните 3 дни от миналата седмица. В интервю президентът на Турция Ердоган съобщи, че има добри новини, които ще обяви по-късно. Спекулациите в медиите са, че Турция е открила природен газ в Източно Черно море. Щатският долар също се намира в значителен тренд надолу спрямо еврото, който спад изглеждаше доста по-лек последните няколко дни. Със сигурност

с настъпването на есента ще има нови размествания

на пластовете на капиталовите пазари. Предстоят избори в най-голямата икономика в света. Коронавирусът все още не е обуздан изцяло, като отново страни от Европа сигнализират за значително повишение в положителните проби. Бързото възстановяване на акциите и особено на компаниите с голяма капитализация не трябва да ни заблуждава, че всичко е отминало.

ВЕЛИЗАР ФУРЛАНСКИРиск Мениджър Инвестиционен посредник Юг Маркет АД

*Авторът е сертифициран брокер на ценни книжа. Представеният анализ е единствено с информативна и дискусионна цел и не представлява инвестиционен съвет и/или препоръка. Както авторът, така и клиенти на посредника е възможно да притежават един и/или повече от коментираните финансови активи.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?