46

Българските милиардери братя Домусчиеви - от сергии за обувки до империя за $4,2 млрд.

Братята Кирил и Георги Домусчиеви са първите официални милиардери в България, съобщи  „Форбс”. Интересите им в бизнеса варират от ветеринарна медицина и корабоплаване до недвижими имоти и футбол. Те стартираха с продажба на обувки и стигнаха до контрол на империя на стойност 4,2 милиарда долара, разказва в пространен материал изданието.

Huvepharma, със седалище в София, е шестият по големина в света производител на ветеринарни лекарства, ваксини и добавки за фуражи. Притежава много активи - от фабрика за ваксини в Линкълн, Небраска, до фармацевтичен завод в Северозападна Италия. Huvepharma отчете приходи от 658 млн. долара през 2020 г., което е с 21% повече от 2018 г. Това помогна на собствениците й - братята Кирил и Георги Домусчиеви да станат първите милиардери в България. Кирил също така е почетен гражданин на Небраска от 2019 г. заради инвестициите на Huvepharma в щата Корнхъскър, разказва „Форбс”. Кирил Домусчиев (52 г.) и по-малкият му брат Георги (49 г.) имат състояние от по 2.1 млрд. долара, съставено от равни дялове в съвместния им конгломерат Advance Properties, плюс пари от минали продажби и дивиденти. От невзрачна офис сграда в българската столица София братята изградиха своята многомилиардна империя, като приватизираха държавни фирми и ги разшириха, обобщава изданието.

Апетит към държавни активи

За Кирил Домусчиев поемането на слаби държавни активи винаги е по-сигурен залог от инвестирането в акции например: „Ние не сме хора, които държат пари в банката или купуват акции на фондовия пазар. За мен това е залагане“, казва той в интервю по Zoom от офиса си в София, облечен в свежа бяла риза. "Предпочитаме да инвестираме в нашите проекти, където можем да контролираме нещата."

Следващият по големина актив на Advance след Huvepharma, който съставлява 77% от богатствата на братята, е 70% дял във фирмата за превоз на насипни товари Navibulgar. Този бизнес също се възползва от проблемите, предизвикани от пандемията. Очаква се продажбите на Navibulgar да нараснат със 78% тази година до 281 милиона долара. „Тарифите достигнаха 12-годишни връхни стойности. Индустрията е на много, много добро място в момента“, казва Ранди Гивиънс, анализатор на корабоплаването в Jefferies.

Малко известни на по-голямата част от света, братя Домусчиеви са известни имена в родната си страна от 6,9 милиона души: притежават най-успешния футболен отбор "Лудогорец". "Адванс Пропъртис" притежава и 44-годишна концесия за управление на черноморското пристанище Бургас и 2,7 милиона квадратни метра недвижими имоти в България. Те също така контролираха най-голямата медийна мрежа Нова телевизия, преди да я продадат през януари за 340 милиона долара

Заредени с пари от продажбата на Nova, братята планираха да изведат Huvepharma на борсата в Амстердам през юни, надявайки се да съберат поне 340 милиона долара при оценка от поне 4 милиарда долара. Но в последния момент те се отказаха и избраха да запазят фирмата частна. „Отстъпката за осигуряване на успешно IPO бе  твърде висока, за да оправдае излизането на борсата“, казва Кирил.

Братята казват, че нямат нужда от публичните пазари, поне засега. „Честно казано, нашата философия винаги е била да реинвестираме печалбите си“, казва Кирил.

Родителите им са от червената буржоазия

Още от малки братята Домусчиеви учат в чуждоезикови училища й Кирил учи испански; а Георги - френски. Родителите им са от каймака на средната класа. Баща им е работил като директор на софийското електрическо управление, а майка им като финансов директор в енергийна фирма.

През 1990 г. Кирил Домусчиев е 21-годишен студент в Техническия университет в София - току-що преминал задължителната военна служба, когато комунистическият режим в България рухва и страната започна хаотичен преход към пазарна икономика. Той привлича брат си и заедно започват да продават дрехи и обувки. Ще му отнеме 12 години, за да завърши образованието си и да получи бакалавърска степен по промишлен мениджмънт и магистърска степен по маркетинг, докато управлява компанията. „Реших да завърша, защото това беше важно за родителите ми“, казва той в интервюто.

В началото бе търговия с обувки

Братята започват да търгуват с дрехи и обувки още като студенти. До 1996 г. фирмата се разраства до 2000 работници във фабрики в Италия и България. А времето никак не е лесно да се управлява бизнес. България току-що е потънала в едновременна банкова и валутна криза, която води до хиперинфлация, достигаща връх от близо 600% през 1997 г. „Загубихме голяма част от капитала си през 1996 г.“, спомня си Кирил. „Нямаше банки, които да ни финансират. Бяхме млади и беше трудно. По това време имаше много борси, които имаха пари в брой, и ние заемахме пари с месечна лихва от 10%-15%“.

Същата година българското правителство започва да продава на търг държавни активи и братя Домусчиеви усещат златна възможност. Решават да осребрят бизнеса с обувки и обединяват печалбите си с неразкрити инвеститори, сформирайки инвестиционен фонд  „Напредък”, който придобива около 15 новоприватизирани компании, включително производителя на мотокари „Балкан”. 

„С другите основатели на „Напредък” намерихме възможност да приложим нашия частен бизнес опит в държавни фабрики, които бяха много зле управлявани“, казва Домусчиев и добавя, че все още смята, че държавните компании в България се управляват зле.

Самоличността на останалите основатели на Напредък не е ясна, но братята започват да инвестират без тях през 2000 г., когато основават Advance Properties.

Голямото разрастване

Това беше и годината, в която купуват  54% от частично държавната фирма за здравеопазване на животни Biovet за 10,6 милиона долара - в момент, когато компанията има около 20 милиона долара годишни приходи. Купуват нови фабрики, като междувременно преименуват компанията на Huvepharma през 2005 г. и по-късно придобиват останалата част от фирмата за около 9 милиона долара. Huvepharma вече има 11 завода в четири държави, включително пет в САЩ в Арканзас, Колорадо, Мисури, Небраска и Северна Каролина.

На принципа на диверсификация братята залагат и на корабната индустрия, друг доминиран в близкото минало от  държавата сектор. През 2008 г. те купуват 21% от държавната корабна фирма Navibulgar, основана през 1892 г., за 104 милиона долара като част от воден от Германия консорциум, който закупи 70% дял за близо 350 милиона долара. 

Първоначалният момент на инвестицията в корабоплаването на Navibulgar - след глобалната финансова криза, не е идеален. „Един месец след като купихме „Навибулгар”, корабната индустрия се срина“, казва Кирил. По-късно братята инвестират милиони в нови кораби, които могат да плават по целия свят. През 2012 и 2013 г. братята вземат на концесия пристанищния терминал в Бургас, като инвестират 170 милиона долара в модернизацията му. Днес те очакват Navibulgar да допринесе с 30-35% от общите приходи на Advance Properties през 2021 г. „След много лоши години наистина процъфтява“, казва той.

 Спорна инвестиция

Що се отнася до медийната мрежа Nova Group, тя беше най-спорната им инвестиция, коментира "Форбс". Те купиха фирмата за близо 210 милиона долара през 2019 г., като вложиха около 35% в брой и финансираха останалото чрез банково финансиране. Сделката обаче води до трусове - доста от разследващите журналисти са освободени, а други сами подават молбите си за напускане.

В крайна сметка, през януари 2021 г. братята продадоха Nova на базираната в Холандия United Group за 340 милиона долара. Кирил признава, че продажбата отчасти се дължи на политическото напрежение, породено от тяхната собственост: „Започнах да получавам оплаквания от всички страни, защото всички мислеха, че Нова помага на някого. Бизнесът ни хареса много - бяхме станали номер едно в новините - но това създаде наистина политически чувствителни въпроси и решихме да продадем".

 Ясно е, че границите на България са станали твърде тесни за амбициите на братя Домусчиеви. Корабите на Navibulgar плават по океаните от Индонезия до Израел. Huvepharma произвежда фуражи и терапевтични продукти в Сейнт Луис, Мисури и Сент Етиен, Франция. И Кирил изчислява, че Advance Properties е напът да привлече приходи, равняващи се на 2% от брутния вътрешен продукт на България, който възлизаше на 68 милиарда долара миналата година.

„Ние сме много уверени в това, което правим“, казва той. "Всичко, до което сме се докоснали от 2000 г. насам, расте много бързо."

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
14 коментара
Котараците на тиквата в действие.При него сами за тях имаше хляб

Котараците на тиквата в действие.При него сами за тях имаше хляб

28.11.2021 | 18:16

Каквото и да са били преди,възхода им започна при управлението на тиквата.Тиквата ги превърна в олигарси.И не само тях.За Пловдив беше маминия. Сега и Зико се напъва.А Здравка измамата ,тиквун ни я готви след 2 години за кмет на Пловдив.Така че скоро една от неговите Мата Харита ще ни управлява.А вие си лапайте свински пръжки с праз,пийте евтина ракия шльокавица и псувайте пред телевизора

Отговори
7 3
Кънчо Путкодеров

Кънчо Путкодеров

28.11.2021 | 16:49

Пак ще се роди някой като Владимир Илич Ленин и ще им вземе парите на тея крадливи изроди.

Отговори
11 0
Приказки под шипковия храст

Приказки под шипковия храст

28.11.2021 | 16:37

Бащата соц директор на Биовет по бай Тошово време, синчеата демократ феодалчета

Отговори
20 0
Eлма

Eлма

28.11.2021 | 16:28

В "Биовет" осигуряват на минимална работна заплата, а другото в плик, но не и за всеки има плик. Бай Петър, баща им, се държеше като истински феодал. Никакво зачитане на мненията на компетентните служители и пълна експлоатация на всички работещи. Ето това са милиардерите - братя Домусчиеви.

Отговори
20 0
Кънчо Путкодеров

Кънчо Путкодеров

28.11.2021 | 16:52

Ако само в 'Биовет' осигурява ха на минимална с мед ще ги намажем, в цяла България е така, а в инспекцията по труда ни лук яли, ни лук мирисали, нищо не знаят,.

Отговори
17 0
Биткойнър

Биткойнър

28.11.2021 | 16:07

Всеки от вас, който желае да спечели безплатно криптовалута Биткойн, нека следва най-подробното ръководство в българското интернет пространство : http://bitcoinzavseki.blogspot.com

Отговори
1 6
червени корени

червени корени

28.11.2021 | 16:02

Тези юнаци се възползваха от бандитската приватизация в България, а след това бяха активно подпомагани от бившата власт на ГЕРБ. Дори държавата даваше държавна гаранция за кредити по техни проекти!

Отговори
19 0
Горчев

Горчев

28.11.2021 | 15:24

Защо не пишете и за сумата от 57 милиона лева ,която дължат за неизпълнение на договора за приватизация на БМФ,според който трябваше да оставят на работа 2000работници в корабостроителния завод във Варна?Колко нови кораба построиха след нарязването на повечето от заварените от държавната фирма налични такива?Каква е връзката на тези “суперуспешни бизнесмени”с ДС и силовите и структури ,като СИК и подобни?За червените куфарчета с пари някой сеща ли се?Майката на братята беше директор на завод “Балкан”в Ловеч,който приватизираха за жълти стотинки чрез създаден за целта фонд”Напредък”..,И още ,и още подобни далавери без край,но под надзора и с помощта на бившата ДС и БКП!

Отговори
28 1
Детски приказки от братя Грим

Детски приказки от братя Грим

28.11.2021 | 15:11

Ей затова за първи път в света мафията си имаше държава. Това не успяха да го направят с държавите си,дори всемогъщите колумбийски и боливийски кокаинови картели.

Отговори
28 1
НОСТРАДАМУС

НОСТРАДАМУС

28.11.2021 | 15:05

Значи извода е-имаш сергия,ставаш милиардер.Честито на всички сергиджии и се подгответе да си харчите милиардите.Как не ви е поне малко срам да лъжите така нагло и просташки народа.

Отговори
30 1
Обущар:

Обущар:

28.11.2021 | 14:53

Егати сергията за обувки?! Иначе мама и тати нямат нищо общо...

Отговори
25 1

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?