Бъдещето е тук! 6 нови професии носят огромни доходи, вижте кои са те
- 17:45, 15.11.2024
- 17:49, 15.11.2024
- 2335
- 0
С включването на тези професии в списъка се очаква не само да се отговори на текущите нужди, но и да се стимулира младото поколение да се насочи към сектори с голямо бъдеще
България се подготвя за бъдещето с включването на шест нови професии в списъка на специалностите с очакван недостиг на кадри за учебната 2025/2026 година. Тези професии, които се очаква да донесат високи доходи, включват ключови роли в технологичния, енергийния и авиационния сектор, съобщава финансовият портал Pariteni.bg.
Шестте златни професии:
- Системен програмист
- Приложен програмист
- Програмист на изкуствен интелект
- Програмист на роботи
- Авиационен техник
- Техник на енергийни съоръжения и инсталации
Тези специалности са предложени за включване в списъка от Министерството на електронното управление, Министерството на транспорта и съобщенията, както и от Българската асоциация „Природен газ“.
Технологичният сектор – двигател на промяната
Секторът на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) е сред най-бързо развиващите се в България. Въпреки това страната изостава по дял на ИКТ специалистите спрямо средното за ЕС – 3,8% срещу 4,6%.
Системното и приложното програмиране са основополагащи за създаването и поддръжката на софтуерни системи. Липсата на квалифицирани кадри води до затруднения при внедряването и експлоатацията на ключови IT системи, което налага засилено внимание към тези професии.
Значение на авиационните и енергийни професии
Въздушният транспорт играе съществена роля за икономиката и обслужването на населението. Авиационните техници са отговорни за поддръжката на летателната годност на самолетите, но недостигът на квалифициран персонал поставя сектора пред сериозни предизвикателства.
От друга страна, професията "Техник на енергийни съоръжения и инсталации" става все по-важна с оглед на нуждата от специалисти в енергийния сектор. Работодателите от бранша отчитат засилено търсене на такива кадри.
Инвестиции в бъдещето
За обучението на 2744 ученици от VIII клас в 98 паралелки от 47 училища са предвидени средства в размер на 2 001 746 лв. От тях, за бюджетната 2025 година ще бъдат изразходвани 583 843 лв. Това е ключова стъпка към посрещане на нуждите на пазара на труда и създаването на квалифицирани специалисти в тези търсени области.
Перспективи за професионално развитие
С включването на тези професии в списъка се очаква не само да се отговори на текущите нужди, но и да се стимулира младото поколение да се насочи към сектори с голямо бъдеще. Това е част от стратегическите усилия на държавата да подобри конкурентоспособността на българската икономика и да посрещне глобалните предизвикателства.