850 безработни се трудят като лични асистенти

700 безработни пловдивчани са сключили трудови договори за лични асистенти и са наети да оказват подкрепа на хора с увреждания от септември 2019 г., когато влeзе в сила предоставянето на услугата по нов начин до януари 2020 г. Това заяви пред „Марица“ зам.-кметът със социален ресор Анести Тимчев. Още 150 контракта са в процес на подготовка, което означава, че общият брой на домашните помощници става 850.  

Ръстът на желаещите да се възползват от услугата спрямо първия месец, когато стартира инициативата, е значителен. Тогава едва 200 пловдивчани бяха подали документи.

„Между 20 и 30% от подпомаганите имат нужда от помощ по 8 часа на ден. Личните асистенти взимат средно по 40 лв. Хубавото е, че по този начин хем се създава възможност за нормален живот на нуждаещите се, хем се създават условия за работа на безработни. По-често за хората с увреждания се грижат близки до семейството“, анализира Анести Тимчев. 

Ставката, срещу която асистентът полага грижи за човек с увреждане през 2020 г. е минималната работна заплата (610 лв.), умножена по 1,2 за пълен работен ден. Размерът <210> ще се увеличава, докато стигне до коефициент 1,4 от минималното възнаграждение (650 през 2021 г.), тоест 910 лв.

Общо 4000 пловдивчани имат нужда от личен асистент. Според закона за хората с увреждания право на помощник имат болни с над 90% инвалидност и право на чужда помощ, както и децата с над 50% увреждания и право на помощ. В правоимащите влизат децата без право на чужда помощ, ако увреждането им е над 90%.

До 380 лв. от месечната помощ от 930 лв. за дете с 90% увреждане се приспада за асистент, като конкретният размер съответства на определения брой часове в индивидуалната оценка на потребностите. По същия ред ще се приспада и добавката за чужда помощ от 94 лв. от ползвателите на услугата.

Кандидатите трябва да се обърнат към социалните служби в районите, където живеят, и да представят документи. Там се прави индивидуална оценка на база въпросник, който се попълва, и се проверява решението на ТЕЛК. След това се определят часове за подпомагане според категорията на заболяването. След като получат направление, отиват в дирекцията за социална политика  на ул. "Петко Д. Петков". 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?