71

5 млрд. евро идват в България за зелен ток и енергийна ефективност

Ще спечелят бизнесът и общините, които мислят бързо и планират точно

 

Над 200 млрд. евро ще инвестира ЕС в държавите членки през следващите години за проекти, свързани със зелената и устойчива енергия. Средствата ще дойдат от пет различни програми и фонда, които тепърва чиновниците в Брюксел структурират. 

 

Скъпият ток за бизнеса и институциите се превърна в един от основните проблеми в България през последните месеци. Това накара редица администрации и индустрията на пожар да стартират проекти, с които да създадат собствени мощности. Енергийната диверсификация с акцент върху използването на все повече възобновяеми източници заедно с енергийната ефективност е сред основните акценти и на Европейския съюз през следващите няколко години.

Зелената сделка

Най-сериозният финансов инструмент, който ще е на разположение и на родния бизнес, са средствата, които страната ни ще получи от Зелената сделка. Ако искате да инсталирате соларни панели, да построите вятърни генератори или да затворите цикъла на вашето производство с компост, Европейският съюз предлага изключително разнообразни възможности, с които да подкрепи проектите. Целта е ЕС да се превърне в модерна, ресурсно ефективна и конкурентоспособна икономика.

Планът за възстановяване

Зелената сделка обаче не е единственият инструмент, който ще бъде достъпен за българските институции и бизнес. Заради ковид пандемията средствата по Зеления пакт бяха забавени и тепърва предстои на местно ниво фондовете да бъдат одобрени и конкретизирани. Важно е да се уточни, че средства ще има по няколко направления - от една страна е бюджетът за изграждане на "зелени" мощности в Плана за възстановяване и устойчивост, а от друга страна - парите по оперативните програми на ЕС в новия програмен период. Други три донорски инициативи за енергийна ефективност също се очаква да заработят през следващите 12 месеца.

"Хоризонт Европа" 

Ясни параметри в момента има единствено за финансиране по програмата NextGenerationEU 2021-2027. ЕС отделя близо 5.8 млрд. евро по тази ос за инвестиции в проекти за изследвания и иновации в енергетиката по "Хоризонт Европа". Тези проекти имат за цел създаването и подобряването на технологии за чиста енергия, като интелигентни енергийни мрежи, приливна енергия и съхранение на енергия.

Фондът за иновации

Фондът за иновации пък се фокусира върху нови технологии и мащабни проекти, които могат да доведат до значително намаляване на емисиите, включително иновативни нисковъглеродни технологии и процеси в енергоемките индустрии, улавяне и използване на въглерод, улавяне и съхранение на въглерод, производство на енергия от възобновяеми източници и съхранение на енергия.

Фондът за справедлив преход е друг важен финансов инструмент, който предоставя персонализирана подкрепа на най-уязвимите и интензивни на въглища региони в прехода към по-зелена икономика. До 2027 г. той ще мобилизира най-малко 150 милиарда евро инвестиции за смекчаване на социално-икономическото въздействие. Именно този фонд е сред най-важните за България, защото най-голям процент средства ще получат държавите, които все още ползват най-много конвенционални енергоизточници.

LIFE+ 

Нова подпрограма на програмата LIFE+ пък е посветена на прехода към чиста енергия и предложи подкрепа за постигане на устойчиви енергийни политики, които допринасят за постигане на целите на Европейския зелен пакт. С бюджет от 1 млрд. евро за периода 2021-2027 г. подпрограмата има за цел да улесни прехода към енергийно ефективна, базирана на възобновяема енергия. LIFE+ и Фондът за иновации ще се съсредоточат върху иновативни и демонстрационни проекти "близо до пазара" и ще са насочени почти изцяло към бизнеса.

Механизмът за свързване на Европа е основният инструмент за подпомагането на развитието на енергетиката, транспорта и цифровата инфраструктура. На разположение на страните членки са 42.3 млрд. евро за подкрепа на инвестиции в инфраструктурни мрежи на ЕС за енергия.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
6 коментара
Ай чрстито

Ай чрстито

30.03.2022 | 12:13

като накарат и бита да плаща като фирмите 6 пъти по скъп ток след либерализацията на пазара за бита ще изревете всичките ама ще е късно. важно е сега да подкрепяте и правите шествия за урките с луксозните джипове бягащи от Украйна но не и да се борите против това дето ни чака с тока!

Отговори
6 1
майтаб ле Уили

майтаб ле Уили

30.03.2022 | 10:13

дравейте, За да може да упражните правото си на изтриване („правото да бъдеш забравен”), на първо място е необходимо да се идентифицирате като титуляр на съответната пощенска кутия, съгласно разпоредбата на чл. 12, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2016/679 от разстояние – като попълните собственоръчно заявление-декларация за заличаване на потребителски профил, което да подпишете с квалифициран електронен подпис за физическо лице (КЕП). За да получите съответното заявление-декларация е необходимо да изпратите писмо до [email protected], като същото трябва да съдържа имейл адреса, който искате да бъде заличен, Вашите първо име, фамилия, дата и година на раждане и лицензирания доставчик, издал Вашия КЕП. Моля, отбележите, че желаете да упражните правото си на изтриване („правото да бъдеш забравен“) по GDPR за посочената пощенска кутия. Следва да имате предвид, че първо ще бъде проверена валидността на електронния Ви подпис и съответствието на данните от надлежно попълненото по един от двата упоменати по-горе начина заявление-декларация с въведените данни в електронната Ви пощенска кутия (в т.ч „име“, „фамилия“, „дата и година на раждане“, които са задължителни при регистрация в АБВ Поща) и след това ще уважим правото Ви да бъдете забравени без ненужно забавяне, съгласно чл. 17 от Регламент (ЕС) 2016/679. Също така следва да имате предвид, че ще съхраним в законоустановения шестмесечен срок (съгласно Закона за електронните съобщения) трафичните данни, генерирани от използване на Вашата поща, като след изтичане на шестмесечния срок те също ще бъдат автоматично изтрити. Моля да имате предвид също, че ако не достъпвате профила си в рамките на 6 месеца, той автоматично ще бъде деактивиран. Моля запознайте се с чл. 30.1. (нов, в сила от 12.12.2018 г.) „Съхранение на информация на неактивни потребители от Общи условия за използване на услугите на ABV.bg и Dox.bg.“ Поздрави, екипът на АБВ

Отговори
2 1
NEN

NEN

30.03.2022 | 10:10

Ще падне крадене а тока ще става все по скъп.От две години ги чакат тези пари, заложили са и децата си само да се докопат до тези пари.Да им са сладки ,когато ги дъвчат.

Отговори
4 0
Бай Ви Тошо

Бай Ви Тошо

30.03.2022 | 09:28

един път да се хванем на зелено и нема да има проблем

Отговори
3 0
Андрей Вълев

Андрей Вълев

30.03.2022 | 09:18

Пътят към ада е постлан с добри намерения!!! Тези напечатани от въздуха пари както долара, са заеми, заеми които България никога не може да върне.Те и без това са десетки милиарди долари.Целта на сатанинските паразити от Европа е да доликвидират наличните енергийни мощности, загрижени уж за екологията, със скъпия ток да фалират наличните производства, а когато една държава я фалираш, после тя става твоя собственост, както вече това се случи с повече от половината Гърция!!!

Отговори
7 1
Венко

Венко

30.03.2022 | 10:06

Ей, ама много ги разбираш нещата...

Отговори
0 3

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?