5 млрд. евро идват в България за зелен ток и енергийна ефективност
- 09:00, 30.03.2022
- 09:04, 30.03.2022
- 4958
- 6
Ще спечелят бизнесът и общините, които мислят бързо и планират точно
Над 200 млрд. евро ще инвестира ЕС в държавите членки през следващите години за проекти, свързани със зелената и устойчива енергия. Средствата ще дойдат от пет различни програми и фонда, които тепърва чиновниците в Брюксел структурират.
Скъпият ток за бизнеса и институциите се превърна в един от основните проблеми в България през последните месеци. Това накара редица администрации и индустрията на пожар да стартират проекти, с които да създадат собствени мощности. Енергийната диверсификация с акцент върху използването на все повече възобновяеми източници заедно с енергийната ефективност е сред основните акценти и на Европейския съюз през следващите няколко години.
Зелената сделка
Най-сериозният финансов инструмент, който ще е на разположение и на родния бизнес, са средствата, които страната ни ще получи от Зелената сделка. Ако искате да инсталирате соларни панели, да построите вятърни генератори или да затворите цикъла на вашето производство с компост, Европейският съюз предлага изключително разнообразни възможности, с които да подкрепи проектите. Целта е ЕС да се превърне в модерна, ресурсно ефективна и конкурентоспособна икономика.
Планът за възстановяване
Зелената сделка обаче не е единственият инструмент, който ще бъде достъпен за българските институции и бизнес. Заради ковид пандемията средствата по Зеления пакт бяха забавени и тепърва предстои на местно ниво фондовете да бъдат одобрени и конкретизирани. Важно е да се уточни, че средства ще има по няколко направления - от една страна е бюджетът за изграждане на "зелени" мощности в Плана за възстановяване и устойчивост, а от друга страна - парите по оперативните програми на ЕС в новия програмен период. Други три донорски инициативи за енергийна ефективност също се очаква да заработят през следващите 12 месеца.
"Хоризонт Европа"
Ясни параметри в момента има единствено за финансиране по програмата NextGenerationEU 2021-2027. ЕС отделя близо 5.8 млрд. евро по тази ос за инвестиции в проекти за изследвания и иновации в енергетиката по "Хоризонт Европа". Тези проекти имат за цел създаването и подобряването на технологии за чиста енергия, като интелигентни енергийни мрежи, приливна енергия и съхранение на енергия.
Фондът за иновации
Фондът за иновации пък се фокусира върху нови технологии и мащабни проекти, които могат да доведат до значително намаляване на емисиите, включително иновативни нисковъглеродни технологии и процеси в енергоемките индустрии, улавяне и използване на въглерод, улавяне и съхранение на въглерод, производство на енергия от възобновяеми източници и съхранение на енергия.
Фондът за справедлив преход е друг важен финансов инструмент, който предоставя персонализирана подкрепа на най-уязвимите и интензивни на въглища региони в прехода към по-зелена икономика. До 2027 г. той ще мобилизира най-малко 150 милиарда евро инвестиции за смекчаване на социално-икономическото въздействие. Именно този фонд е сред най-важните за България, защото най-голям процент средства ще получат държавите, които все още ползват най-много конвенционални енергоизточници.
LIFE+
Нова подпрограма на програмата LIFE+ пък е посветена на прехода към чиста енергия и предложи подкрепа за постигане на устойчиви енергийни политики, които допринасят за постигане на целите на Европейския зелен пакт. С бюджет от 1 млрд. евро за периода 2021-2027 г. подпрограмата има за цел да улесни прехода към енергийно ефективна, базирана на възобновяема енергия. LIFE+ и Фондът за иновации ще се съсредоточат върху иновативни и демонстрационни проекти "близо до пазара" и ще са насочени почти изцяло към бизнеса.
Механизмът за свързване на Европа е основният инструмент за подпомагането на развитието на енергетиката, транспорта и цифровата инфраструктура. На разположение на страните членки са 42.3 млрд. евро за подкрепа на инвестиции в инфраструктурни мрежи на ЕС за енергия.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.