10 начина да разкрием кога инвестиционният посредник е менте

От БАЛИП организираха информационна кампания заради зачестилите измами

Информационна кампания „Разпознай лицензирания инвестиционен посредник“ инициираха от инвестиционния сектор. Повод са действията на Специализираната прокуратура и ГДБОП по разкриване на схеми за финансови измами от нелицензирани брокери. От Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП) посочват 10 признака, по които всеки може да разбере дали е попаднал на брокер менте.

1. Как да разбера дали инвестиционният посредник е легитимен?

- Възможно е да получите обаждане по телефона или предложение за инвестиция от нелицензиран посредник, който дори може да ви покаже фалшив лиценз. Затова, преди да ползвате услугите, първо трябва да проверите дали е лицензиран от Комисията за финансов надзор (КФН), както и чрез безплатно обаждане на нейния информационен център на телефон 0800 40 444.

2 Мога ли да разпозная нелицензирания инвестиционен посредник по сайта му?

- Да, на сайта на КФН http://www.fsc.bg в секция „Регистри и справки“, подсекция „Електронен регистър и картотека“, т. 2 „Инвестиционни посредници“ има информация както за лиценза на посредника, така и за сайтовете, чрез които предлага услугите си.

3 Ако инвестиционният посредник не е български, трябва ли да има лиценз от България?

- Инвестиционните посредници, които са регистрирани в друга държава в Европейския съюз, трябва да имат лиценз от съответния надзорен орган на страната, в която са учредени. За да извършват дейност, тези дружества са длъжни при предлагане на услуги на територията на България, вкл.  и по интернет, да са подали нотификация към КФН. Ако брокерът ви показва лиценз, издаден от държава извън ЕС, той няма законно право да предлага услуги в България, преди да е регистрирал местен клон и да е получил лиценз от КФН.

4. Трябва ли да сключвам договор с инвестиционен посредник, за да инвестирам?

- Лицензираните инвестиционни посредници задължително сключват договор с човека, на когото предлагат услугата. Ако някой предлага услуга, свързана с финансовите пазари, без да е лицензиран и без да сключи договор с вас, това е индикатор за наличие на измама.

5. Какво трябва да проследя при подписване на договор, за да съм сигурен, че е с лицензиран инвестиционен посредник?

- Когато сключвате договор с лицензиран инвестиционен посредник, името му в договора съвпада напълно с името на посредника в регистрите на Комисията. Неправомерно е името на посредника да не е идентично с името на фирмата, която е получила лиценз от съответния надзорен орган. Друг идентификационен белег за учредените в България посредници е единният идентификационен код (ЕИК), който трябва да съответства с този в регистрите на КФН.

6. Какво трябва да имам предвид, когато превеждам пари на инвестиционен посредник?

- Плащания към лицензирани посредници се извършват в техни офиси на каса до 10 000 лв. или по банков път, както и онлайн. Всички разплащания на каса се извършват в регистрираните офиси на лицензираните посредници - вписани в КФН. Има случаи, когато нелицензирани посредници сключват договор с клиента, но му казват да преведе сума по банкова сметка, която е различна от упоменатата в договора. Проверявайте дали посочваната банкова сметка е вписана в договора.

7. Как да разпознавам офисите на лицензиран и нелицензиран посредник?

- Адресът за кореспонденция на лицензирания инвестиционен посредник, както и неговите офиси, задължително са описани в регистрите на КФН. Проверявайте в сайта на КФН или се обадете на безплатния телефонен номер 0800 40 444.

8. Как да разбера дали по телефона ми се обажда представител на лицензиран или на нелицензиран посредник?

- Ако ви се обаждат по телефона и ви обещават доходност от 50%-100% за кратък период, без да обясняват рисковете на финансовите пазари, това е сигнал за наличие на измама, тъй като това не са реалистични резултати. Лицензираният посредник винаги обяснява, че няма гаранция за печалба на финансовите пазари и че по-високата доходност е свързана с по-висок риск. В повечето случаи мнимите брокери настояват клиентът да вземе решение много бързо, като открие сметка и депозира средства при първа възможност още същия ден.

9. Когато предлагат да управляват парите ми от мое име, имат ли право?

- Ако някой ви предлага да инвестира вместо вас средствата, трябва да проверите дали изпълнява законовите изисквания. Управлението на всички видове финансови активи (вкл. извършване на сделки с акции от ваше име и др.) се осъществява единствено от лицензирани инвестиционни консултанти, работещи във финансова институция.

10. Каква защита имам за инвестираните средства?

- Активите на инвеститорите, които са клиенти на лицензирани в България инвестиционни посредници и участват с такса във Фонда за компенсиране на инвеститорите (ФКИ), са защитени до 90% процента от активите, но не повече от 40 000 лв. Компенсациите се изплащат от ФКИ в случай на влошено финансово състояние на инвестиционен посредник и/или при отнемане на лиценз на инвестиционен посредник, когато са налице определени законови основания за отнемането на лиценза.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?