3906

В УМБАЛ „Св. Георги“: Пловдив вече има ефективно работещ Високотехнологичен мозъчносъдов център

Инсултът не е болест само на възрастните, засегнати са и млади хора

Исхемичният мозъчен инсулт е остър мозъчносъдов инцидент и е едно от най-опасните и чести заболявания, застрашаващи човешкия живот. Над шест милиона души в световен мащаб умират всяка година вследствие на инсулт, всяка 1 минута 28 души в света получават инсулт, всеки шести човек ще получи инсулт през живота си. Ефективното и навременно лечение е от ключово значение за предотвратяване на трайни увреждания и за възстановяване на пациентите.

Инсултът се получава в резултат от оклузия (запушване) на артериален съд, което спира притока на кръв към мозъчния паренхим в засегнатата зона.

Последствията са фатален край или парализа в различна степен - обездвижване на крайник или част от лицето, пълна или частична липса на говор, проблеми с мозъчната функционалност и др.

При настъпване на инсулт е от изключителна важност пациентът да се транспортира максимално бързо до неврологично отделение, което има възможности за лечение на този вид съдови инциденти. До 4,5 час от началото на исхемичния инсулт при липса на противопоказания може да се приложи специфично лечение (интравенозна тромболиза). Когато пациентът е противопоказан за тромболиза или нейният ефект е незадоволителен през първите минути от нейното провеждане, се пристъпва към механична тромбектомия или тромбекстракция - разтваряне или премахване на тромба, причиняващ запушване на кръвоносен съд в мозъка. Това позволява възстановяването на нормалния кръвоток и предотвратява трайните увреждания на мозъчната тъкан. Този метод може да бъде част от лечението на пациенти с исхемичен мозъчен инсулт, а понякога се оказва и тяхната единствената възможност за нов живот.

През май в УМБАЛ „Св. Георги“ ЕАД, гр. Пловдив, официално бе открит Високотехнологичен мозъчносъдов център, който предлага лечение на европейско ниво с най-съвременните методи.

„Центърът е единствен за цяла Южна България. Оборудван е с модерна  апаратура и предлага лечение на всички мозъчносъдови заболявания, но най-вече остри мозъчни инсулти. Болницата разполага с мултидисциплинарен екип, съставен от невролози, интервенционални рентгенолози и неврохирург, анестезиолози. Терапевтичният процес се ръководи от невролози с опит в лечението на мозъчните инсулти. За периода от ноември 2022 г. досега са направени над 30 процедури, както диагностични, така и терапевтични. Извършени са 12 механични тромбектомии при пациенти с исхемичен мозъчен инсулт, което е и основното предизвикателство пред екипа. Процедурата е напълно безплатна за пациента и се поема от НЗОК“, уточнява проф. Николета Трайкова, началник на Клиника по образна диагностика към УМБАЛ „Свети Георги“.

Механичната тромбектомия е процедура, при която в повечето случаи се извършва пункция на една от двете  бедрени артерии. Понякога пункцията се прави на артерия радиалис на ръката. С определен набор катетри и водачи се преминава през аортата и каротидната артерия, като се достига до мозъчното кръвообращение и в частност до тромба, водещ до оклузията на съда. Пристъпва се към аспирация на тромботичната маса чрез аспирационен катетър и вакуум спринцовки. Ако аспирацията се окаже неуспешна, на помощ се включва и тромбекстрактор. Това представлява специален стент, който се разгъва в самия тромб и цели да го закачи като кука, за да може да бъде изтеглен в аспирационния катетър. Трябва да се знае, че ако не се направи опит за отстраняването на тромба, пострадалият може да остане инвалидизиран или дори да се стигне до летален край.

Досега извършените процедури във Високотехнологичния мозъчносъдов център са с около 70% успеваемост при пациенти с изцяло възстановена мозъчната циркулация, но невинаги се стига до пълно възстановяване.

Влияние за успеха на процедурата и лечението оказват времето от получаването на първите симптоми до пристъпване към тромбектомията, размерите и локализацията на тромботичната маса, общото състояние и възрастта на пациента и др.

От центъра посочват за свой голям успех две млади пациентки на 24 и 28 г., и мъж на 57 г., които са приети в безпомощно състояние, но само няколко дни след извършване на процедурата успяват да се възстановят без почти никакъв неврологичен дефицит. За тези млади пациенти това лечение се оказва не просто спасение, а истински втори живот. Те отново могат да се радват на своето ежедневие, да преследват мечтите си и да бъдат със своите близки. Тези успехи вдъхновяват екипа да продължи да предоставя най-доброто лечение, уточнява професор Пенка Атанасова, началник на Клиниката по нервни болести към УМБАЛ „Св. Георги“ ЕАД.

Лекарите посочват, че освен при пациенти с мозъчен инсулт, апаратът, с който разполагат, е подходящ и за третиране на пациенти с мозъчни аневризми. Тези процедури отново могат да бъдат извършени в условия на спешност или планово. В центъра се извършва предоперативна емболизация на тумори, която да намали риска от кръвозагуба при самата операция. Емболизацията (премахването) на метастази при онкоболни пациенти също е част от работата на мултидисциплинарния екип. Процедурата е миниинвазивна и се извършва с локална анестезия, а пациентът е в пълно съзнание през цялото време и в контакт с операторите. Приблизително същата е и процедурата за отстраняване на миоматозни възли. Принципът е същият - достига се до кръвоносните съдове, хранещи миомния възел, и се спира кръвотока им, а това води до намаляване на размера на възела.

„Освен терапевтични процедури, апаратът позволя и извършването на диагностични. Конвенционалното ангиографско изследване остава “златен стандарт” в диагностиката на съдови заболявания.“, коментира проф. Трайкова.  Методът се прилага и след извършване на МРТ (магнитно-резонансна томография) и КТ изследвания с негативен резултат, като дава възможност за диагностициране на патологични връзки между артерии и вени, аневризмални разширения на артериални съдове, стеснения по хода на артерии, оклузия (запушване), а също и за установяване на кървене от определен съд.

“С Високотехнологичния мозъчносъдов център като част от националната стратегия за лечението на исхемичен инсулт достигнахме европейско и световно качество на организациите по инсулт, като получихме най-високата степен „диамантен статут“ на Angels.

 Призванието ни - да помагаме на хората както в битката за оцеляване, така и в лечението за възстановяване на нормалния начин на живот след болестта, е основната мисия на центъра“, коментира проф. Пенка Атанасова, началник на Клиника по нервни болести към УМБАЛ „Свети Георги“.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?