Революция в медицината: Учени създадоха робот за лечение след инсулт
- 21:30, 24.08.2024
- 21:49, 24.08.2024
- 1478
- 0
Експерти са създали робот, който взаимодейства с пациент, обработвайки мозъчните му сигнали
Машината показва движенията на хората и автоматизира процеса на възстановяване
Международен екип от учени е проектирал роботизиран треньор за възстановяване на пациенти, претърпели инсулт или черепно-мозъчна травма, съобщава уебсайта на The National Robotarium.
Експерти са създали робот, който взаимодейства с пациент, обработвайки мозъчните му сигнали. По време на занятията машината може да показва движенията на хората и обратната връзка в реално време, като по този начин автоматизира и ускорява процеса на възстановяване. Учените отбелязаха предимствата на новата машина.
Според изследователи от шотландската организация National Robotarium, около 80 процента от хората, претърпели инсулт и травматично увреждане на мозъка, имат уврежданията на крайниците. За да се възстановят, те трябва да повтарят определени движения много пъти. Само 30 процента от пациентите обаче успешно завършват програмата.
В проучването изследователите са работили с 16 пациенти, които са претърпели инсулт или травматично увреждане на мозъка. Роботът е помагал на пациентите и се оказа, че чрез невронен интерфейс машината може ефективно да прогнозира движенията на пациентите и да им показва реда на изпълнение на упражненията, информира БГНЕС.
По-рано този месец бе съобщено, че робот на американската компания Perceptive извърши първата в света операция върху зъбите на жив човек. Както писа сайтът Businesswire, машината извършила напълно автономна операция с помощта на автоматизирана дентална система. Роботът е използвал прибори, система за 3D визуализация на обекти и изкуствен интелект (ИИ).
Според представители на компанията преди процедурата зъболекарят робот сканирал устната кухина на пациента и определил ефективен курс на лечение. Инженерите казаха, че роботът може да изпълнява някои задачи по-бързо от обикновен стоматолог. Така машината може да постави корони за 15 минути в хода на една операция, докато при традиционното лечение пациентът трябва да посети клиниката два пъти и да се подложи на едночасова операция.
Между другото, през април китайски учени казаха, че роботи, базирани на мека слуз, могат да се използват в минимално инвазивна хирургия за извличане на погълнати предмети. Такъв робот е способен да проникне в много тесни канали с диаметър 1,5 милиметра.