Ентеровирусите са най-голямата напаст през лятото
- 09:45, 07.08.2024
- 09:58, 07.08.2024
- 1102
- 0
Да хванеш вирус на морето, е класика в жанра! Летните инфекции са вгорчили не една и две ваканции - чак да си помисли човек, че нарочно го правят. И донякъде си е така - и микроорганизмите, оказва се, си имат сезонни „предпочитания“. Но и отпускарите не са „невинни“ - факт е, че през ваканцията сме една идея по-непредпазливи. Затова и част от нас „гледат лятото през прозореца“, както се шегуват в популярната реклама. Можем ли да избегнем този банален и неприятен сценарий? И как да се пазим, за да не легнем болни на морето или след отпуска? Отговорите дава пред списание BETTY д-р Димитър Комитов, част от екипа на катедра „Инфекциозни болести“ на ВМА.
Ентеровируси. Диария, предизвикана от различни вируси, бактерии или техните токсини. Остри вирусни хепатити А и Е. Така най-често изглежда класацията на най-типичните летни инфекции, които вгорчават ваканцията, обяснява д-р Димитър Комитов.
„Ентеровирусите са основни причинители на страдания през летния сезон. Традиционно са разделени в 4 групи: полиовируси, коксаки А, коксаки B, ECHO-вируси и някои по-късно открити, номерирани от 69 до 71. Наименованието им идва от способността им да се размножават в стомашно-чревния тракт на хората, засягат по-често децата - отбелязва младият лекар. - Основни механизми на предаване са фекално-оралният и контактно-битовият, а по-рядко - и въздушно-капковият. Разпространяват се основно чрез замърсена храна, вода - особено канална и тази в басейните“, предупреждава д-р Комитов.
Интересно е, че около 90% от инфекциите протичат асимптомно. „Характерни заболявания, причинени от ентеровируси са: острото фебрилно заболяване, известно като „летен грип“, протичащо с гърлобол, повишена телесна температура, кашлица и коремни болки, както и херпангината, протичаща с мехурчета по твърдото и мекото небце“, разкрива специализантът в катедра „Инфекциозни болести“. Като допълва, че често ентеровирусните заболявания причиняват обриви по тялото, по-широко познато е заболяването „ръка-крак-уста“, причинено главно от коксаки А16, като за него характерен е обривът по гърлото, около устата, както и по дланите и стъпалата.
„Други ентеровируси могат да причинят хеморагичен конюнктивит, силни мускулни болки, рядко се засяга и сърдечният мускул или централната нервна система под формата на менингит или енцефалит“, не пропуска да спомене и по-тежките усложнения д-р Комитов. Младият лекар обяснява, че специфична терапия за тези заболявания няма. Важно е да се поемат течности и да се прилага симптоматично лечение - като температуропонижаващи средства, например. „При усложнения е задължително да се търси лекарска помощ“, подчертава специализантът.
Онези, за които ваканцията е „безкраен флирт“ и често сменят сексуалните партньори, не бива да забравят презерватива. Заразяването може да стане и при татуиране и поставяне на пиърсинг, затова лекарят препоръчва да се доверяваме на надеждни студия. „Съществуват и ваксини за хепатити A и B. Важно е медицинският персонал да бъде имунизиран“, напомня на финала д-р Димитър Комитов.
Ако пипнем хепатит, може да се лекуваме 6 месеца
Характерните за лятото остри вирусни хепатити тип А и Е вече са в атака. „Източник на инфекцията е най-често болният човек, който може да прекара заболяването безсимптомно, но да я разпространява. Механизмът на предаване е фекално-орален, чрез замърсени хранителни продукти, вода, ръце, предмети и др. Най-често заразяването става при неспазване на добра лична хигиена, затова и хепатит А се нарича още „болест на мръсните ръце“, коментират специалистите.
Можем ли да се досетим, че сме болни? „Заболяванията имат характерно стадийно протичане, като започват с обща отпадналост и тежест в дясно подребрие, след което се развива т.нар. иктерен синдром. Той се изразява в пожълтяване на склерите на очите и кожата, потъмняване на урината и изсветляване на изпражненията“, изреждат симптомите лекарите.
Неприятното е, че възстановителният период е дълъг - може да достигне и до 6 месеца. „При острите вирусни хепатити важно значение има общоукрепващото лечение - покой, диета, богата на въглехидрати и бедна на мазнини, вливания на глюкозни и водно-солеви разтвори, витамини, симптоматични средства и хепатопротектори - медикаменти, които спомагат чернодробното възстановяване“, гласи терапевтичният алгоритъм, който болните трябва да спазват.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.