4232

Дежавю! Бабите на село пак се разминаха с автомат за лекарства

След първите кафе автомати, които навремето изглеждаха почти революционно, малко по-късно дойде ред на вафлите, солетите и безалкохолните напитки от машина, а от няколко години се дъвче темата и вендинг автомати за лекарствата. Засега такива машини са разрешени, но само на територията на аптеки, където хората може да се самообслужват 24/7. Разбира се, става въпрос само за лекарства без рецепта.

През този месец обаче парламентът пак изненадващо повдигна темата, като прие на първо четене законопроект за допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. С него се създава правна възможност в населени места, в които има установен недостиг на аптеки, да бъдат поставени автомати за продажба на лекарствени продукти. Идеята е държавата да финансира или откриването на аптеки, включително денонощни, или продажбата на лекарствени продукти чрез автомати в областите, общините и населените места, за които в Националната аптечна карта

е установен недостиг на открити аптеки.

 

Предложението на законотворците обаче взриви фармацевтичния бранш, като се заговори дори за протестни действия. Опасенията на аптекарите бяха, че продажбата на лекарства от автомат води до много рискове за пациента, тъй като няма да има жив човек, който да го консултира най-малкото за дозировката. „Лекарствата не са като вафлите“, възкликна във Фейсбук Аделина Любенова, председател на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите в България по повод на решението на парламента: "Това е стока от специален вид, която изисква прецизна дозировка и консултация от професионалист“. Любенова изтъква, че неправилното приемане или дозиране на лекарства може да има тежки последствия за здравето на пациента, включително фатални такива.

А проектът беше доста неясен, защото в него не се посочваше изрично, че машината ще може да продава само лекарства без рецепта. Така фармацевтичният бранш съзря и лобиране в полза на компаниите, които търгуват с вендинг машини.

 

Депутатите оставиха на трупчета законопроекта за
автоматичните аптеки в малките населени места

 

Защо проблемът е наболял

През 2023 година в 22 общини (с две повече в сравнение с 2022-ра) въобще няма аптека и хората палят колите до съседно населено място, ако им трябва хапче за глава. В още 42 общини пък има само по един обект за продажба на лекарства. Общият брой на аптеките за 2023 година слабо намалява до 3252 (от 3296 през предходната година), по данни на Изпълнителната агенция по лекарствата. 

Разположението им продължава да е концентрирано в големите общини и големите населени места - в София те са 725, в Пловдив - 219, и във Варна - 181, става ясно от анализа на Института за пазарна икономика. Общините без аптека са едни от най-малките в страната и в тях достъпът до лекарства остава силно ограничен - това са например Трекляно и Антоново.

Ако направим преглед на средния брой население, обслужвано от една аптека, ще видим, че най-добре осигурено с аптеки е населението на някои туристически общини - черноморските Несебър, Приморско и Царево, както и община Банско. В тази категория попада и община Челопеч, която разполага с 2 аптеки, обслужващи средно по 725 души. 

На другия край на спектъра са общини като Добрич, в която една аптека обслужва 16,6 хиляди души, Тунджа (която разполага с две аптеки, обслужващи средно по над 10 хиляди души), Аврен и Джебел, в които наличните аптеки обслужват най-голям брой население.

 

Средно за страната една аптека обслужва 1988 души

С разпускането на 50-ото Народно събрание законопроектът за вендинг автомати за лекарства остава на трупчета. А с него и възможността в обозримото бъдеще и възрастните хора, останали да живеят по забутани градчета и селца, да могат да си купуват хапче за главоболие от машина.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
3 коментара
Предложиха вендинг машини за лекарства по селата. Дали е възможно?

Предложиха вендинг машини за лекарства по селата. Дали е възможно?

30.09.2024 | 12:16

По думи на експерт към края на 2022 г. 25 от общо 265 общини са без аптека Проект за продажба на лекарства с електронна рецепта от вендинг машина и онлайн консултация с магистър фармацевт бе публикуван и часове по-късно изтеглена от платформата за обществено обсъждане, казва БНР. От Министерството на здравеопазването отговарят, че тази наредба е била свалена временно от сайта във връзка с необходимостта от допълнително обсъждане и анализиране на нормативната уредба "Достъпът на гражданите както до медицинско обслужване, така и до лекарства става все по-затруднен през последните години, особено в малките, отдалечените населени места, в планинските райони, където живее предимно застаряващо население и където достъпът до здравни грижи се затруднява допълнително и от липсата на обществен транспорт", коментира Силвия Георгиева от Националното сдружение на общините в Република България. Тя посочи, че към края на 2022 г. 25 от общо 265 общини са без аптека. По думите й това са малки общини, разположени неравномерно на територията на странатам а най-много от тях са в северозападния район Тя добави, че кметовете често помагат на хората със закупуването и доставката на необходимите им лекарства. Разчита се също на роднини и близки, които пътуват до места, където има аптека. Аптеките са търговски дружества и трудно може да бъдат задължени да отворят филиали на такива места, изказа мнение Георгиева. "Наредбата беше анонсирана и много бързо оттеглена. Не можахме да се запознаем в детайли с нея. В около 38 населени места има разположени общо 54 автомата за лекарства. Съгласно разпоредбите една вендинг машина може да бъде разположена само на територията на аптеки и дрогерии и в нея се продават само медикаменти без рецепта", добави тя. БГ бизнес

Отговори
0 4
Толкова им е акъла на нашите “законотворци”

Толкова им е акъла на нашите “законотворци”

30.09.2024 | 12:08

Какво им пречеше да редуцират текста до “позволена продажба на лекарствени средства без рецепта и здравни добавки” и да се облекчи голяма част от населението в правото му на здравна помощ и средства от първа необходимост?!Само фармацевтичния бранш ли гледаме,самите хора и здравето им не струват ли нищо?!

Отговори
5 0
Законотворците нямат акъл

Законотворците нямат акъл

30.09.2024 | 19:37

Но имат дълбоки джобове, които трябва да се пълнят. Лобито на аптекарите има пари и не ги жали. Никой не мисли за болни баби или деца. Не разбирам защо държавата трябва да финансира тези автомати. Та това е бизнес като всички други и ако си струва, частни капитали ще свършат работата. Ако не аптекарите ще трябва да се бръкнат, вместо да подкупват законодателите.

Отговори
6 0

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?