3906

Адаптивна лъчетерапия в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост прави лечението на рак по-ефективно и по-безопасно

В началото на 70-те години светът беше завладян от идеята за "магическо хапче” срещу рака. Скоро обаче стана ясно, че такова няма. Това осъзнаване доведе до промяна и в разбирането за лечението на рака. Ако преди един онкоболен пациент би получил стандартен план за лечение, то днес лечението на рака изисква задълбочен анализ и персонализиран подход към всеки пациент.

През последните десетилетия научните открития в областта доведоха до значителен напредък в откриването, превенцията и лечението на болестта. Един от новите методи за лечение е адаптивната терапия - вид лъчетерапия, която в реално време се адаптира към промените както в тумора, така и в анатомията на пациента - с цел по-голяма ефективност на приложената доза радиация.

Д-р Николай Недев, завеждащ отделението по Лъчетерапия и радиохирургия към Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост

 

Представител на тази иновативна технология е новият линеен ускорител Ethos, инсталиран в отделението по Лъчелечение и радиохирургия на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост. Основното предимство на новия ускорител е интегрираният изкуствен интелект, който контролира всеки един момент от хода на провежданото лъчелечение. Целта е лъчите да се насочват максимално прецизно единствено към тумора, като в същото време съседните здрави тъкани да останат максимално защитени, независимо от промените в тях.


“Човешкото тяло е много динамична система. То търпи малки или по-големи промени всеки ден. Класически лъчетерапията е предвидена и планирана за конкретния пациент, такъв какъвто е бил преди началото на лъчетерапията. А тя често отнема от 4 до 6 седмици. През това време пациентът може да загуби тегло, което да се отрази на формата, големината и местоположението на тумора. Всичко това налага да се коригират лечебните параметри преди всяко облъчване. Крайният резултат е по-висока доза в тумора, която се надяваме да доведе до повече излекувани пациенти и по-ниска доза в околните тъкани, което неминуемо води до по-леки странични ефекти. Пациентите с тумори на пикочния мехур, ректума, простатата, маточната шийка, чернодробни метастази и белодробни тумори биха получили основната полза от лечението на този линеен ускорител. За да може да се ускори процесът за адаптиране на лъчетерапията преди всяка фракция, това ново поколение линеен ускорител използва помощта на изкуствен интелект, който вече е неотменна част от преценката, подготовката и провеждането на адаптивната лъчетерапия”, коментира д-р Николай Недев, завеждащ отделението по Лъчетерапия и радиохирургия към Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост.

Внедряването на новия линеен ускорител позволява на медицинските специалисти в отделението да предоставят адаптивна лъчева терапия, която комбинира прецизната визуализация с мощен лъчетерапевтичен метод. Пациентите в България вече имат достъп до едно от най-съвременните решения в лечението на рак, което не само подобрява ефективността на терапията, но и намалява негативните странични ефекти. Повече информация може да получите на *5544 с опция Младост

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?