3906

Кирил Петков вече е обвиняем: Съдът наложи мярка „подписка“ ВИДЕО

Кирил Петков привлечен като обвиняем за ареста на Бойко Борисов


Софийската градска прокуратура връчи обвинителния акт на Кирил Петков по делото за ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова през март 2022 г. Петков, който по това време беше министър-председател, е обвинен в превишаване на правомощията си и нарушаване на законовите процедури.

 
Обвиненията срещу Кирил Петков


Според прокуратурата, Петков е разпоредил на служители от Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП) да започнат разследване срещу Борисов, Горанов и Арнаудова в нарушение на Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). Основните твърдения включват:

Неправомерно разпореждане: Образуване на досъдебно производство без компетентност и без съгласуване с прокурор.

Нарушение при претърсванията: Провеждане на претърсвания и изземвания в жилищата на Борисов, Горанов и Арнаудова без разрешение от съд и без основания за спешност.
Неправомерно задържане: Задържане на тримата за срок от 24 часа с цел уронване на престижа им.
Според обвинението действията на Петков са довели до "значителни вредни последици за държавата и изпълнителната власт".

 
Реакцията на Кирил Петков


След връчването на обвинителния акт, Петков заяви, че не е извършил никакво престъпление и определи случая като политическа атака. Той обяви готовността си да защитава действията си в съда, подчертавайки, че по време на управлението му никой не е бил поставян над закона.

„Тази мръсна машина няма да успее, ако хората кажат 'Стига толкова'. Аз съм готов да застана пред всеки съд и да докажа, че съм невинен,“ каза Петков пред медиите.

Петков подчерта, че няма доверие в прокурора Ангел Кънев, водещ делото, и обвини Борислав Сарафов и Делян Пеевски, че стоят зад тези действия.

 
Политически отзвук и протест


Случаят предизвика сериозни реакции както в политическите среди, така и сред симпатизантите на „Продължаваме промяната“. Протест в подкрепа на Петков се проведе пред сградата на прокуратурата, като негови съпартийци изразиха солидарност и критики към държавното обвинение.

Преди месец Петков доброволно се отказа от депутатския си имунитет, за да се защитава като обикновен гражданин. Според него случващото се е част от кампания за сплашване и компрометиране на политически опоненти.

 
Какво следва?


Делото ще бъде разгледано от съда, където Петков ще има възможност да защити действията си. Прокуратурата твърди, че е събрала доказателства за неправомерни действия, докато Петков остава уверен в своята невинност и настоява за прозрачност и справедливост.

Случаят е пореден пример за напрежението между политическата класа и съдебната система в България.
 

Анкета

Как оценявате новото редовно правителство "Желязков"?