Вижте идеите на "Продължаваме промяната" за доходи, здраве и образование
- 17:03, 06.07.2022
- 17:11, 06.07.2022
- 2616
- 30
"Продължаваме промяната" представи днес управленската и законодателната си програма. Тя е с хоризонт шест месеца, като дотогава трябва да се приемат промени в 40 закона, за да можем да се възползваме от средствата по Плана за възстановяване и устойчивост, посочи премиерът в оставка Кирил Петков. Ето основните моменти в управленската програма:
За домакинствата
Ключово е въвеждането на две тарифи за ток, парно и вода. За това се говори от години, но все не се случва. Идеята е консумацията до определен праг да се тарифира на ниска, преференциална цена, а над него – на пазарна цена. Така бедните домакинства реално ще плащат тънки сметки за комунални услуги, ако успеят да влязат в лимита, а богаташите – по-големи.
Още миналата година, когато министър на регионалното развитие беше Виолета Комитова, МРРБ лансира официално такъв подход, но само за потреблението на вода. Така може да се направи ясно разграничение между хората, които ползват питейна вода, за да се перат и мият и тези, които пълнят басейните си с нея, описаха тогава цветно експертите.
Безплатни учебници за всички ученици
Проектопрограмата в социалната сфера включва увеличение на вдовишките добавки - от 26,5% на 28%, като това да стане с бюджет 2023 г. „Продължаваме промяната“ предлага също безплатни учебници до 12 клас включително, повишаване на стипендиите за висше образование за ученици и студенти с нисък социално-икономически статус или високи постижения.
Минималната работна заплата няма да се определя „наизуст“
В документа на ПП е заложен нов метод за определяне на минималната работна заплата /МРЗ/. Всяка година тя е обект на люти пазарлъци в Тристранката, като логично синдикатите се борят за увеличение, а работодателите – за обективна формула за определянето ѝ. Без да има допълнителни подробности, вероятно идеята е МРЗ да е процент от средната работна заплата.
Еврото остава за 2024 г.
В отделен текст е записано, че ще продължи оперативната работа по техническата подготовка на България за приемане на еврото на 1 януари 2024 г. Ще бъде изготвен анализ на последствията от въвеждането на валутата, който да е основа на мащабна разяснителна кампания. Припомняме, че страната ни има разписан Национален план за приемане на еврото, в който са описани основните стъпки, които банковата система, бизнесът и гражданите трябва да извървят. Там се предвиждаше само януари 2024 г да плащаме с две валути – и с лева, и с евро.
Приоритет ще бъде и работата по присъединяването на България към Шенгенското пространство.
Въздушната линейка тръгва до края на годината
За здравеопазването е предвидено до края на годината да се въведе в експлоатация първата въздушна линейка. Парите за този проект се очакват да дойдат от Националния план за възстановяване и устойчивост. В следващите шест месеца трябва да се одобри финалния план на националната детска болница, както и да се извърши промяна в софтуера на електронните рецепти, които да включват най-евтиния генеричен заместител и неговата цена.
Административни реформи
Предлага се изваждане на финансовото разузнаване от ДАНС и прехвърлянето му обратно към Министерството на финансите. Замисълът е дирекцията да се ангажира с борбата срещу изпирането на пари, придобити от незаконна дейност.
В сектор правосъдие е записано, че трябва да се проведе избор на нови членове на Висшия съдебен съвет и на Инспектората към ВСС, чиито мандати са изтекли или предстои да изтекат през 2022 г. Предлага се и въвеждането на единен държавен изпит за придобиване на юридическа квалификация, както и намаляване на нотариалните такси.
Люти глоби за замърсяване
Предвижда се да се удвоят глобите за лица и фирми, които замърсяват околната среда. Като не само за физическите нарушители, а и за отговорните контролни органи.
Вижте законодателната програма тук
Вижте черновата на програмата за управление
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни









