Ще градим ли АЕЦ "Белене"? БСП и ПП-ДБ си размениха предложения за законодателна програма
- 17:15, 13.11.2024
- 865
- 0
"БСП - Обединена левица" и "Продължаваме промяната - Демократична България"(ПП-ДБ) обсъдиха предложения за законодателна програма, която може да изпълни 51-вото Народно събрание, предаде БТА.
По време на срещата от левицата са поставили въпроси, свързани с отлагането на либерализацията на пазара на електроенергията за битовите потребители, Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и съдбата на мините в Маришкия басейн, изграждането на проекта АЕЦ "Белене", облагането на свръхпечалбите на банките, приходите в бюджета от концесии, както и гарантиране на социалните придобивки на българските граждани в бюджета за догодина.
Предложено бе създаването на Съвет по съдебна реформа с магистрати, приемане на антимонополното и антикартелното законодателство. Мая Манолова от левицата каза, че няма български гражданин, който да може да си позволи да плаща пет пъти по-скъп ток, което би се случило, ако хипотетично либерализацията на електроенергията е в сила.
В началото на срещата Асен Василев (ПП-ДБ) представи приоритетите в законодателството, предложени в декларацията за "санитарен кордон" около ДПС-Ново начало. Сред тях той визира прекратяване на избора на нов главен прокурор от Висш съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат, борба с корупцията и прането на пари, които гарантират, че лица, санкционирани по закона "Магнитски", няма да могат да се разпореждат с публична държавна собственост, приемането на антикорупционните реформи, предложени в ПВУ, предвиждащ Закон за личен фалит, правилата за избор на шеф на антикорупционната комисия, както и промяна в Закона за жалбоподателите.
Василев отбеляза, че по настояване на "Има такъв народ" в законодателната част е включена и промяна в Изборния кодекс с оглед премахване на мъртвите души, както и приемане на Закон за бюджета за 2025 г., с които да се гарантират политиките за повишаване на доходите.
В началото на срещата Атанас Зафиров коментира, че със срещата се поставя старт на възстановяване на доверието в българския парламент. Той посочи, че днес са изпратили на ПП-ДБ техните предложения за законодателство и от тях очакват конкретни отговори, тъй като по част от тях имат концептуални различия с ПП-ДБ.
По думите му крайната цел е възстановяване на държавността и връщане на доверието на гражданите в институциите. "Надявам се срещата да се превръща в предизборен пиар с фиксация върху определени теми", предупреди Зафиров. Той попита дали има за цел да формира някакво мнозинство и дали акцентът е сложен върху съдебната система.
По думите му, за да се случи тази амбициозна законодателна програма, трябва да има преди всичко работещо Народно събрание. "Втори ден не може да се избере председател и никой кандидат не събира необходимите гласове", добави Зафиров.
Асен Василев обясни, че идеята им е тази законодателна програма да бъде с хронограма и в рамките на три месеца и тя да спомогне като минимум следващите избори да бъдат честни. Той посочи, че въпросът е дали има програма минимум, по която можем да се обединят, и това е мандатът, с който влизат в този разговор.
Кирил Петков поздрави БСП, че и те са подготвили жалба за законността на изборите и ги призова да се подпишат под декларацията, призоваваща за санитарен кордон около Пеевски: "Този път всички сме изправени пред факта, че тези избори до голяма степен бяха нечестни. За пръв път виждаме толкова концентрирано, че има една невероятна аномалия - лидерът на една партия в НС няма обществено одобрение, за разлика от партията", посочи Петков и попита дали може БСП да се присъединят към един "фундамент, който не се е случил в предходното НС".
Зафиров отговори без да споменава името на Пеевски , като каза, че е редно да се уточни, че голяма част от проблемите в момента се дължат на факта, че мнозинството на "сглобката е променило Конституцията по изключително неподходящ начин". БСП са категорично против Конституцията да се изменя в частта, засягаща служебното правителство.
На финала на срещата Асен Василев предложи двете формации да си обменят документи за своите законодателни инициативи, след което да направят втора среща с цел отпушване работата на Народното събрание.
Кирил Петков предаде на Гуцанов подписите на ПП-ДБ, с които те подкрепят конституционната жалба на БСП.