71

Първо - с МЕЧ: ПП-ДБ стартира разговори с партиите в парламента ВИДЕО

Разговори ще се водят и с "Алианс за права и свободи" на Ахмед Доган, "Има такъв народ" и БСП.  Покана е била изпратена и до ГЕРБ, но не е получен отговор дали някой ще присъства.

 

"Продължаваме промяната - Демократична България" започнаха политически консултации в парламента с представители на четири партии. 

Разговори ще се водят с "Алианс за права и свободи" на Ахмед Доган, "Има такъв народ", МЕЧ и БСП (разговорите с левицата се очаква да са утре). Покана е била изпратена и до ГЕРБ, но не е получен отговор дали някой ще присъства, уточни Кирил Петков пред журналисти.

Два ще са акцентите в преговорите - искания от "Продължаваме промяната - Демократична България" санитарен кордон около "ДПС - Ново начало" и лидера ѝ Делян Пеевски, както и изборът на председател на парламента. Няма информация дали ще бъде обсъждан въпросът за съставяне на кабинет, пише dnes.dir.bg. 

"Както обявихме веднага след изборите - ще направим консултации с политическите сили, без "ДПС-Ново начало", във връзка с декларацията за "санитарен кордон" и включената в нея законодателна програма, свързана с приемането на антикорупционни мерки, промяна в закона, така че Борислав Сарафов да не бъде избран за главен прокурор", обясни пред журналисти преди началото на разговорите с МЕЧ съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков. 

Среща с МЕЧ - говори Радостин Василев

Първата среща на ПП-ДБ бе с представители на МЕЧ, сред които беше и лидерът на партията Радостин Василев. На срещата от страна на ПП-ДБ присъстваха Кирил Петков, Атанас Атанасов, акад. Николай Денков и Асен Василев.

Съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев заяви, че идеята на срещата е да се обсъди предложената от коалицията декларация и най-вече законодателната ѝ част. "Да чуем дали вие имате предложения за законодателни инициативи в първите три месеца на този парламент, преди да може да се говори за председател. Трябва да е ясно това Народно събрание какво ще свърши, а после да се търси човек, който може да поеме ангажимента тези неща да бъдат свършени", обърна се Василев към МЕЧ.

От своя страна лидерът на "Морал, единство, чест" благодари за получената покана за разговор. "Разбирам, че отново възприемате това, че първо трябва да се говори какво ще работи Народното събрание и после да видим дали е възможно да се избере председател, който да работи предимно за антикорупционно законодателство. Няма да крия - аз съм дълбоко скептичен, че ГЕРБ, ДПС-Ново начало, а и редица други субекти в парламента ще искат да водят този разговор. Ние сме участвали в някои от тези законопроекти активно, когато са били писани", добави Радостин Василев.  

"Възраждане" в анти-ГЕРБ и анти-ДПС коалиция?

След срещата стана ясно, че двете формации имат единство по отношение на антикорупционното законодателство, но се разминават по възможните партньорства в управлението. Лидерът на МЕЧ отхвърли възможността за сътрудничество с ГЕРБ и предложи като възможност включването на "Възраждане" в анти-ГЕРБ и анти-ДПС коалиция:

"По отношение на антикорупционно законодателство нямаме никакви ограничения и не поставяме никакви условия за карантинирането на Пеевски, но ви молим да разширим това карантиниране и с Борисов. Не ми е ясно защо не се коментира възможността за политическо обединение на всички срещу Борисов и Пеевски. Тогава съм сигурен, че тези антикорупционни мерки ще бъдат приети от хора, които биха ги изпълнявали".
От ПП-ДБ категорично отхвърлиха възможността за сътрудничество с "Възраждане". "Имаме конкретни различия с "Възраждане". По темата общо управление просто виждаме абсолютно различна посока, в която те искат да движат България и в която - ние. Антикорупционното законодателство се надявам да имаме споделени идеи там, но във връзка с управлението това е една голяма пречка, която стои пред нас", посочи Кирил Петков. 

От ПП-ДБ отхвърлиха и лансираните от МЕЧ идеи за одържавяване на "Лукойл" и закриване на колекторските фирми.

Утре ГЕРБ-СДС започват официални преговори с БСП и "Има такъв народ" за правителство и председател на Народното събрание. "Като получим покана от ГЕРБ, ще вземем решение", отговори Кирил Петков на журналистически въпрос по-рано. 

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?