71

Наталия Киселова няма да откаже да е служебен премиер по Домовата книга на Радев

Трябва да се изясни целта на депутатите - дали да тръгне работата на парламента или да бъде отворен Изборният кодекс, а след това да се отиде на нови избори, заяви депутатът от "БСП-Обединена левица" 


Депутатът от "БСП-Обединена левица" Наталия Киселова няма да откаже евентуално издигане за служебен премиер по "домовата книга" на президента Радев, ако бъде избрана за председател на Народното събрание.

Това потвърди самата тя пред Георги Любенов в предаването на БНТ "Денят започва".

На въпрос от водещия: "Ако правилата ви отведат към позицията министър-председател на Република България, ще приемете ли", Киселова отговори: "Никога не съм бягала от отговорност". А след това уточни, че "разговорът е разговор, след като са изчерпани другите възможности, а ние още не сме пред такава дилема, но няма да избягам от отговорност".

Припомняма, че Наталия Киселова беше издигната от "БСП-Обединена левица" за председател на парламента. След като оттегли кандидатурата на Рая Назарян, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че партията му може да подкрепи Киселова, но въпреки това за осми пореден път Народното събрание не успя и вчера да си избере председател.

"ГЕРБ прави усилия. Всеки народен представител трябва да се уважава, но имаше доста обиди в този парламент. Нашите усилия са да съберем едно надпартийно мнозинство, за да се свършат важните неща", коментира Киселова.

Тя добави, че очаква разговори във вторник, като за нея е важно в сряда зам.-председателите на парламента да бъдат гласувани заедно.

"От БСП искаме да има предвидимост какво ще се случи. Ако се стигне до това всеки зам.-председател да се гласува отделно, ще се окажем с председател, но без заместници. Тогава Народното събрание ще продължи да бъде блокирано", предупреди Наталия Киселова.

Според нея трябва да се изясни целта на депутатите - дали да тръгне работата на НС или да бъде отворен Изборният кодекс, а след това да се отиде на нови избори. По думите й трябват надпартийни усилия за няколко неща - конституиране на антикорупционната комисия, спиране на процедурата за избор на главен прокурор, на председател на ВАС и да се търси мнозинство за избор на представители във ВСС от парламента, за омбудсман и другите позиции без постоянен ръководител.

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?