МВнР остро след задържане на българи: Отношението на Скопие е унизително и недопустимо
- 08:30, 05.02.2023
- 08:57, 05.02.2023
- 2108
- 12
Задържаха трима българи на границата с РСМ за нарушаване на обществения ред в деня на честването на Гоце Делчев. От МВнР изостриха тона към Скопие.
Тримата български граждани, които бяха задържани на граничен пункт "Деве баир" на границата със Северна Македония, са експулсирани от страната и имат забрана за влизане за срок от 3 години, съобщават македонски медии. Съдът в Крива паланка е постановил и тримата да платят по 300 евро глоба за нарушаване на обществения ред и спокойствие.
Медиите съобщават, че сред задържаните е Ангел Георгиев - депутат от "Възраждане" в 47-ия и 48-ия парламент.
По-рано за задържането му съобщи и лидерът на партията Костадин Костадинов. Костадинов заяви, че очаква реакция от българските институции и Европарламента.
Десетки българи бяха спрени на границата на югозападната ни съседка и не успяха да се включат в поклонението в църквата "Свети Спас" в Скопие. Част от тях, включително журналисти, са получили официални откази да минат границата с основанието за "заплаха за обществения ред, национална сигурност, обществено здраве или за международните отношения на Република Северна Македония".
Десетки българи не успяха да пристигнат в Скопие, за да се поклонят пред гроба на Гоце Делчев
В позиция по казуса от Министерството на външните работи се подчертава, че вчерашното отбелязване на 151-вата годишнина от рождението на Гоце Делчев не допринася за надграждане на двустранните отношения между София и Скопие.
4 февруари 2023 година ще влезе в историята като датата, на която властите в Северна Македония по крайно неубедителни причини и в нарушение на предварително дадените уверения не допуснаха отдаването на почит пред паметта на революционера от страна на български граждани, се посочва в позицията.
МВнР изостри тона към Скопие
"За утвърждаването на добросъседски отношения са необходими най-малкото двама искрени партньори. Все по-трудно е в поведението на властите в Скопие да разпознаем реално желание за изграждането на необходимото за това доверие, приятелство и сътрудничество."
Това се казва в остра позиция на Министерството на външните работи след напрежението, възникнало заради действия на македонските власти при честванията на годишната от рождението на Гоце Делчев. Външно министерство определя днешното отношение на управляващите в Скопие като "унизително и недопустимо спрямо българския народ и Република България".
От МВнр напомнят, че след подписването на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество през 2017 г. със Скопие е установена практика за съвместно отбелязване на исторически личности от общата ни история, какъвто без съмнение е и Георги (Гоце) Николов Делчев.
"За съжаление, отбелязването на 151-ата годишнина от неговото рождение не допринесе за надграждане на двустранните отношения между София и Скопие. С дълбоко съжаление констатираме, че 4 февруари 2023 г. ще влезе в историята като датата, на която властите в Северна Македония, по крайно неубедителни причини и в нарушение на предварително дадените уверения, не допуснаха отдаването на почит към делото и живота на Делчев от страна на български граждани. Министерството на външните работи определя днешното отношение на управляващите в Северна Македония като унизително и недопустимо спрямо българския народ и Република България", се казва в позицията на МВнР.
От министерството посочват, че оценяват подобни действия като неизпълнение на поетия ангажимент за осигуряване на безпрепятствен достъп на всички добронамерени граждани, желаещи да отдадат почит пред паметта на големия революционер.
"Това, наред с нежеланието за общо полагане на венци от делегациите на България и Северна Македония, представлява отстъпление от установените добри практики и ерозира усилията на Република България, насочени към укрепване на добросъседството", се казва още в позицията на МВнР.
Според Външно министерство действията на властите в Северна Македония са нанесли "сериозни вреди на процеса на възстановяване на доверието, въпреки усилията на министър-председателя Гълъб Донев, който в сложна ситуация инициира процес на деескалация и на заместник министър-председателя по обществения ред и сигурност и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, който посети Скопие именно с тази цел на 30 януари т.г., както и днешната му визита".
В съобщението се уточнява също, че информацията, с която разполага МВнР е, че на гранично-пропускателните пунктове от македонска страна българските граждани не са били допускани с часове на територията на Северна Македония поради аргументи от техническо естество.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни











