1939

Македонска треска мъчи кабинета навръх 24 май

ИТН втвърдява Кирил Петков за евроветото, Вашингтон и Брюксел го разколебават

Македонска треска вдигна температурата на правителството навръх 24 май. Премиерът Кирил Петков се оказа в менгемето на двоен натиск по въпроса, който се оказа по-важен за българите дори от скачащите цени и войната в Украйна. Съмнението, че управляващите се канят да отворят пътя на Северна Македония към Евросъюза, вече предизвика буря. 

От "Има такъв народ" упорито твърдят, че Кирил Петков е обещал пред Брюксел през юни да свалим евроветото. И заплашват да напуснат коалицията още тази седмица. Според неофициалната информация Тошко Йорданов, който е партийният наместник на Слави Трифонов, вече е обявил пред 25-имата депутати от ИТН за новия курс. Колко сериозна е работата, стана ясно и от тв интервю на хаджи Тошко, който в прав текст заплаши, че Северна Македония може да свали кабинета. По-рано самият Слави се възмути във Фейсбук, че от “Продължаваме промяната" не обсъждат решенията си с ИТН и не се допитват до тяхното мнение.

Засега не е ясно с каква цел са маневрите на хората на Трифонов. По-печелившият сценарий за тях е преформатиране на властта в рамките на сегашния парламент. Върху ИТН падна подозрението, че тайно се пазарят с Бойко Борисов за нова коалиционна формула. Другият вариант е излизането на партията на Слави да доведе до поредните предсрочни избори. Сценарий, който се харесва най-много на "Възраждане" и новопръкналите се партии на Стефан Янев и Мая Манолова. 

Кирил Петков усети жегата по македонския въпрос 

и първо декларира, че “българското правителство няма да направи нищо, без да има национално съгласие и в съответствие с коалиционното ни споразумение”. После призова президента Румен Радев да свика Консултативния съвет по национална сигурност по казуса. Премиерът обясни, че разчита Министерството на външните работи, което е в квотата на “Има такъв народ”, да представи доклад докъде са стигнали преговорите между София и Скопие, а политиците и службите да го чуят и да дадат съгласие за продължаване на разговорите или падане на ветото.

Идеята за свикване на КСНС прозвуча странно, защото на последната сбирка на 10 януари беше изработена категорична позиция правителството да не прави компромиси с РСМ. А даването на съгласие за старта на преговорите на Скопие да не се обвързва със срокове, а с постигане на реални резултати, включително и по отношение на правата на македонските българи.

Президентът Румен Радев вчера хладно коментира призива на Петков, че не са му ясни мотивите за подобно заседание на КСНС. На практика по македонския въпрос "Продължаваме промяната" могат да разчитат на открита подкрепа за по-отстъпчива игра спрямо Скопие единствено от "Демократична България". Хората на Христо Иванов и Атанас Атанасов не се притесняват да твърдят, че трябва да загърбим историческите препирни със съседите и да ги пуснем в ЕС, защото това е в общ интерес. Подобна теза от опозицията изказва и ДПС, но всички останали парламентарни формации не смеят да дразнят електората, надъхан с патриотични пориви.

Вътрешният натиск върху харвардци съвпадна и с мощна офанзива отвън, 

която цели да накара правителството да се откаже от евроветото за Северна Македония.  В София дойдоха еврокомисарят по разширяването Оливър Вархеи и помощник държавният секретар на САЩ Карен Донфрид, която два дни пробва да смекчи българската позиция. Кирил Петков имаше и тежък разговор с френския президент Еманюел Макрон, който явно очакваше развръзка на казуса със Скопие и Тирана по време на френското председателство на ЕС, което изтича в края на юни. От Еврокомисията също зачестиха критиките към България, че се инати. Явно очакванията са били на планираната за 23 юни среща на лидерите на ЕС-Западни Балкани да се случи дългоочакваният старт на преговорите със Северна Македония и Албания. Както върви обаче, най-вероятно форумът ще се отложи чак за септември. 

Дотогава трябва да се избистри и идеята на Макрон да се направи нещо като "Б" група на Евросъюза, където да влязат държавите кандидатки, каквато е Република Северна Македония, както и Украйна.

В тази трудна ситуация Кирил Петков 

явно е решил да тупка топката колкото може по-дълго, 

отлагайки всякакви решения и маневри по македонския въпрос. Затова и беше отменено насроченото съвместно заседание на българското и македонското правителства на 22 май в Скопие. Все пак традиционните тържества за 24 май в Рим събраха Петков с македонския му колега Димитър Ковачевски. Двете делегации обаче усърдно се разминават. Така Ковачевски изпревари Петков за аудиенцията при папа Франциск вчера. Нашите пък първи се поклониха на гроба на Кирил, докато македонската делегация ще бъде там днес. С голямо нетърпение се чакаше срещата на двамата премиери в храма "Санта Мария Маджоре" снощи, но със сигурност разговорът няма да доведе до поврат. За Кирил Петков и кабинета македонският въпрос се превърна в буре с барут, което може да взриви всеки един момент управляващата коалиция. Затова и евроветото за Скопие засега изглежда непоклатимо. 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
Paula Fox

Paula Fox

24.05.2022 | 13:14

Здравейте) Казвам се Паула, на 24 години съм) Бъдещ cеkс модел 18+) Обичам голите снимки) Моля, оценете снимките ми на ->> https://ja.cat/id398062

Отговори
0 1
сем

сем

24.05.2022 | 13:12

Така го тресе,че пушек се вдига!!!!!

Отговори
3 1

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?