71

Мъка депутатска: Няма председател на НС, няма и заплати!

Екзотика е идеята парламентът да работи без председател, трябва да се чете конституцията и да се разбира какво пише в нея, заяви проф. Пламен Киров 

 

Депутатите остават без заплати. Причина за това е липсата на председател. Колкото по-дълго тече първото заседание на НС и не може да се избере шеф на парламента, толкова повече ще се забави и изплащането на заплатите, защото то е свързано с конституирането на събранието и приемането на правилник.

Това заяви по БНТ проф. Пламен Киров, специалист по конституционно право.

Екзотика е идеята парламентът да работи без председател, трябва да се чете конституцията и да се разбира какво пише в нея, каза проф. Киров.

Според него на първото заседание парламентът се открива от най-възрастния народен представител, полага се клетва и се пристъпва се към избор на председател и зам.-председатели. Това пише в конституцията.

Не е договор между самоубийци

"Тя не е договор между самоубийци, а и в НС не са под запрещение - да се съберат и да решат кой да е председател. Ако мислят, че ги е излъгал, да го махнат.

После парламентът приема правилник - там се формират парламентарните групи, докато няма правилник няма парламентарни групи. Конституирането на НС е дълъг процес. Докато няма ПГ няма процес на консултации. Ако не приемат правилник, не могат да си получат и заплатите.

Така че правилник трябва да се приеме. Не може да се отиде и на предсрочни избори, в НС могат да гласуват "за", "против" и "въздържал се", обобщи проф. Киров.

 

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?