2374

Бивш зам.-министър: Можем да спрем Северна Македония още 36 пъти за ЕС

Ако вдигнем ветото за започване на преговори за ЕС за република Северна Македония, ще имаме възможност още 36 пъти да я спрем по пътя, ако видим, че не изпълнява исканията ни. Това каза в студиото на БНТ бившият зам. -министър на външните работи Милен Керемедчиев.

"И от двете страни не се харесва френското предложение. Видяха се реакциите в Скопие. В Северна Македония се чу ясно езикът на омразата. Един двустранен казус го прехвърляме на ниво проговори на всички 27 държави. Този проблем остава неразбран за нашите партньори", добави той. 

„Това е характерно за нашата дипломация – когато не постигаш каквото искаш, ти се дърпаш назад“, каза журналистът и философът Тони Николов. 

Двамата напомниха, че до 10 години Албания и Северна Македония няма да влязат в Европейския съюз. „Ние направихме всичко за да блокираме собствената си държава“, добави Николов.

Бившият зам.-министър смята, че тази медийна кампания и промиване на мозъци доведе до ръзко отдръпване на партиите. „БСП видя, че губи електорална подкрепа и влезе в изказа на „Възраждане“ и на новата партия на Янев. Бъдещето показва, че ако допуснем сега да започнат преговорите България ще имаме възможност още 36 пъти да спрем Македония в следващите години. В случая с Хърватия, Словения ги блокира за 6 месеца, защото имаха спорове по глава „Транспорт“. В края на преговорния процес ние пак имаме последната дума“, каза той. 

Двамата събеседници припомниха случая с Турция, която е кандидат член от 60 години и досега е затворила само 16 преговорни глави. 

„Поставя се условието за промяна в конституцията. Ако Северна Македония я направи. Глава „Човешки права“ се отваря в началото и се затваря едва в края на процеса“, обясни един възможен механизъм Милен Керемедчиев. 

Припомни се, че след френското имаме чешко, а после шведско председателство. Швеция не е много за разширения на Западните Балкани. „Заради проблемите в кабинета влизаме в нови договаряния и забавяния. Така губим шансовете си“, категоричен е Тони Николов. 

Керемедчиев напомни, че досега напрежението по оста Външна политика бе основна в кабинета. „Това бе погрешна стратегия и се видя, че в самата коалиция има недоверие, има и недоверие в институциите“, добави бившият външен министър. 

Тони Николов припомни, че и правителството на Филип Димитров падна заради Македония. „Колко български правителство падат заради Македония! Иван Евстатиев Гешов е заплашван да не отстъпи и педя от Македония. И Филип Димитров падна заради Македония. Заради едни дребни сметки, в един момент се накърняват българските интереси“, смята той. 

Според Милен Керемедчиев, в момента има двойна външна намеса и в чужбина не ни разбират какво искаме.

„Ако Северна Македония и Албания продължават да не влизат в ЕС – това отговаря на сръбските интереси“, убеден е той. 

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
Експерт

Експерт

21.06.2022 | 11:25

Ako бяхме използвали една стотна от патриотарската енергия за защита на БЪЛГАРИТЕ в Западните покрайнини, нещата за нашите сънародници там нямаше да са толкова безнадеждни! Нооооо...Сърбия е съюзник на Москва, а Македония - член на НАТО и кандидат за ЕС...За нашите руски "патриоти" е ЯСНО срещу кого да лаят!

Отговори
2 0
В Македония език на омразата

В Македония език на омразата

21.06.2022 | 10:19

А у нас език на любовта. Американците виновни пак. Един път сме могли да помогнем истински, през Илинденското въстание, измъкнали сме се, питали сме Европа, на нея не и било харесало. За Съединението не сме я питали обаче.

Отговори
1 1
възраждане

възраждане

21.06.2022 | 09:39

А защо трябва да се взима решение под външен натиск и за чужди интереси? Кой е решил и по какви причини, че сега трябва да започне преговорният процес? Това дори не е ЕС! Решиха американците! Защото Балканите сме били сфера на тяхното влияние и интереси! А нас някой пита ли ни дали искаме да сме тяхна колония?

Отговори
4 3

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?