Битка за влияние: БСП и ИТН настояват за връщане на служебното правителство под контрола на президента Радев
- 17:30, 07.11.2024
- 17:37, 07.11.2024
- 1491
- 0
Противодействие на статуквото: Подкрепящите предложенията от БСП и ИТН заявиха, че настоящите промени в Конституцията отслабват президента и дават прекомерна власт на парламента
БСП и „Има такъв народ“ (ИТН) обявиха, че са подали искане до Конституционния съд за връщане на правомощието на президента да назначава служебния кабинет. Искането цели възстановяване на стария текст в Конституцията, който според тях би върнал стабилността в политическата система на България. Народният представител Борислав Гуцанов от БСП заяви в интервю по БНР, че промените в основния закон, въведени от „Продължаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ), са довели до настоящата политическа криза.
„Служебното правителство е необходимо за гарантиране на честността на изборите. Това, което имаме сега, е политически кабинет, а не безпристрастен служебен състав“, подчерта Гуцанов. Той отбеляза, че ПП-ДБ, които въведоха измененията, са отговорни за конституционната нестабилност, с която се сблъсква страната, и добави, че е „неуместно“ формацията да говори за „санитарен кордон“, след като именно те са върнали на власт фигури като Бойко Борисов и Делян Пеевски.
Недостатъчни подписи за сезиране на Конституционния съд
Въпреки съюза между БСП и ИТН, двете формации разполагат само с 38 народни представители – на 10 подписа по-малко от необходимите 48 за сезиране на Конституционния съд. Гуцанов не посочи откъде ще наберат липсващите гласове, но допълни, че БСП и ИТН също са внесли искане за касиране на последните избори.
„Възраждане“ също не успя да събере достатъчно подписи
Междувременно „Възраждане“ също се опита да внесе жалба до Конституционния съд за оспорване на изборните резултати, но не успя да събере необходимите подписи. Въпреки че седем депутати от БСП, подкрепящи лидера Корнелия Нинова, се подписаха в тяхна подкрепа, на партията на Костадин Костадинов не достигнаха още три подписа.
От „Възраждане“ изразиха разочарование, като отбелязаха, че ГЕРБ, ДПС, ПП-ДБ и ИТН не са предприели конкретни действия по темата, въпреки публичните си изказвания за необходимост от честен вот. „Политическите партии използват темата за изборната прозрачност единствено за политически PR,“ коментираха от формацията в своя официална позиция.
Тези политически събития подчертават разединението в парламента и липсата на единен подход към въпросите за конституционната реформа и изборната система.