В градини и училища: Айше и Мехмед също получиха подаръци

Няма и специално меню без свинско за децата с религия ислям

Във всички детски градини в Столипиново имаше великолепни празници по случай Коледа, децата много се радват и нито един родител от мюсюлманската общност не е реагирал, че е християнски обичай. Това съобщи Стефка Симеонова от общинския отдел „Образование” в район „Източен”. Даже присъствала на тържеството в ОДЗ „Щастливо детство”, където хлапетата били нагиздени в специални тематични костюми и семействата им преживели празника като нещо наистина специално.

Никога не е имало деление на децата от квартала, независимо че са от различни религии и етноси, добави Симеонова. По същия начин в училищата Коледа се празнува заедно, без да се отдава значение на произхода на учениците. „Интегрирането на такива празници се случва толкова естествено, че човек дори не се замисля кой какво тачи и отбелязва”, каза още тя.

Дори където общността не е смесена, мюсюлманчетата си искат празника. В ЦДГ „Лилия” например, където 100% от децата са от малцинствата, до вратата стоят писмата с желанията им за подаръци от Дядо Коледа. Най-масово момчетата искат автомати и роботи, а момичетата - кукли с героините от актуални сега детски анимации като „Замръзналото кралство”. Добрият старец съвестно е изпълнил "поръчките" и за малчуганите с религия ислям, които носят турски и арабски имена.

В детските градини в Столипиново няма и специално меню без свинско за мюсюлманчетата, на които религията повелява да не консумират такова месо. Не е имало желание от страна на родителите  да се изключат свински продукти, обясни Стефка Симеонова. В началото на тази учебна година обаче от Регионалната здравна инспекция разпратили до районните администрации писма да имат готовност за изготвяне на индивидуални менюта, ако в градините има хлапета с диабет, алергии или хронични заболявания, които изискват специален режим на хранене. В „Източен” на този етап няма малчугани диабетици в детските заведения и не се налага да се готви отделно. Трудно е да се направи индивидуално меню и да се спазва всеки ден, но трябва да отговорим на нуждите на болните деца и постепенно да се адаптираме към различна култура на хранене в семействата, тъй като вече има вегани и хора, които са на диета без протеини или пък не консумират глутен, каза Стефка Симеонова.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?