Учени в Министерски съвет: До 2-3 месеца кризата приключва, ако няма пробив

След около 3 седмици у нас можем да очакваме добри новини в битката с коронавируса. А до 2-3 месеца епидемията може да свърши, но само ако не се получи пробив в битката с вируса.

Това съобщиха преди минути учени, които помагат на кризисните сили срещу разпространението на заразата. Сред тях има биолози и химици, а сега към групата са се включили и математици.

Те ще разработват математически модели и прогнози за динамиката на разпространение на COVID-19.

Мерките вече работят, това се вижда от изчисленията, заявиха специалистите на извънреден брифинг в Министерски съвет.

Шефът на Кризисния щаб ген. Венцислав Мутафчийски коментира, че тези учени са ценно попълнение към екипа и неговата работа. „Техните модели ще ни помогнат при вземането на решения за пренасочването на медицинските ресурси и ни ориентират за това, какво да очакваме от развитието на ситуацията, каза генералът.

Вицепремиерът Томислав Дончев пък обясни, че вече е заработил и логистичният център за доставките, който организира снабдяването на страната с дефицитните предпазни средства.

8000 маски ще бъдат доставени днес на общопрактикуващите лекари. Защитните средства пристигат след като общопрактикуващи лекари обясниха, че са заставяни да работят със заразени без никакви защитни средства.

Маски ще бъдат осигурени и за стоматолозите чрез Регионалните здравни инспекции. Не беше уточнено кога ще ги получат те. 

Държавата е договорила доставката на редица защитни средства от Турция, Индия, Виетнам и Китай.

Работи се и с българските производители. Общо 4 български фабрики произвеждат защитни облекла. От днес се включват още две, каза Томислав Дончев. Водят се разговори и със 72 български фирми за производство на маски, допълни той.

Рискът за доставките на маските, облеклата и оборудването е в транспорта, заради затегнатите гранични мерки и затварянето на границите, каза главен комисар Николай Николов, началник на пожарната.

Националният щаб препоръчва по-активна работа в ромските общности чрез медиатори, каза ген. Венцислав Мутафчийски. Това означава, че те ще обясняват какво е карантина, как се спазва, как да се предпазят от коронавирус, как се предава заболяването, обясни той.

"Моля, да не звучи като дискриминационна дейност" засиленото присъствие в ромските квартали, каза ген.Мутафчийски. Няколко общини вече наложиха блокада на ромските квартали в градовете и въведоха пропусквателни пунктове.

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?