2374

Президентът свиква КСНС

Консултативният съвет за национална сигурност при президента ще заседава днес от 14 часа по темата за евроинтеграцията на Република Северна Македония. Организации на българите от Скопие, Битоля, Охрид, Прилеп и Кочани отправиха призив към българските политици да настояват за конституционни гаранции  от югозападната ни съседка за равни права на македонските българи, както и за прекратяване на дискриминацията, репресиите и езика на омразата спрямо тях.

В последния си коментар по темата, преди да свика Консултативния съвет за национална сигурност, държавният глава Румен Радев заяви, че България остава най-големият поддръжник на европейската интеграция на Република Северна Македония, но ще отвори вратата за начало на преговори, когато Скопие изпълни ангажиментите си, поети в договора за добросъседство.

Темата на свикания от президента Румен Радев Консултативен съвет за национална сигурност е „Интегриране на Западните Балкани в ЕС. Роля на Република България в разширяването на ЕС и в процеса на стабилизиране и асоцииране: Република Северна Македония и Албания“.  

В края на миналата седмица македонските българи изпратиха до българския държавен глава, до премиера Кирил Петков и Народното събрание призив да не правят никакви отктъпки пред Скопие и да се застъпят за правата им. Пред Дарик председателят на партия „Граждански демократичен съюз” Петар Колев заяви, че искат равенство, каквото нямат, както и спиране на репресиите и езика на омразата, които през последните месеци не само не стихват, а дори ескалират.

Преди да свика Консултативния съвет, президентът Румен Радев коментира темата пред журналисти, заявявайки, че България остава отворена за диалог с югозападната ни съседка, но и че има очаквания.

След седмица, на 18 януари премиерът Кирил Петков ще посети Скопие, съобщиха от правителствената пресслужба. Той ще бъде придружен от министъра на външните работи Теодора Генчовка и министъра на транспорта Николай Събев.  

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?