Правят онлайн трудова борса за ученици

Елица КАНДЕВА, Пазарджишка Марица

Ученици вече ще могат да търсят работа още докато учат или на прага на дипломирането си, като това ще е възможно чрез допълнителен модул „Училище - пазар на труда” към съществуващия и сега Национален портал за кариерно развитие на учениците. В момента МОН търси кой да направи проекта на стойност около 430 000 лв. Чрез него децата, които искат да работят, ще могат да намират позиция без рискове. В момента съществуват онлайн борси за непълнолетни, които обещават работа, но излагат хлапетата на рискове, тъй като те публикуват там лични данни, снимки и мобилни телефони, а най-малките са на 11 г.

Чрез новия модул в легалния портал учениците ще имат достъп до информация за икономическото развитие на регионите. Ще бъдат описани структуроопределящите предприятия, приоритетни области, нива на заплатите, статистика за заетостта, възможности за реализация, изисквания за определени длъжности.

Учениците ще създават свой профил и автобиография с постижения в училище и лични качества. Тези профили ще са на разположение на работодатели с възможност за филтриране по видове и степени на професионална квалификация. Учениците ще получават в системата онлайн помощ за успешно представяне пред работодател. Ще има онлайн информация за трудовите права и отговорности съгласно изискванията на законодателството. Порталът ще поддържа и непрекъснато актуализираща се база данни на сайтове, които предлагат обяви за свободни работни места, включително и за временна заетост.

Системата ще се ползва и от работодатели, центрове за кариерно ориентиране, кариерни консултанти, педагогически съветници, учители, родители. Предвидена е възможност за онлайн комуникация между работодатели и ученици, както и електронни платформи за самообучение и електронни тестове за самооценка.

Модулът е част от проекта „Система за кариерно ориентиране в училищното образование”, финансиран от ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“./Пазарджишка Марица

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?