Пчелари на протест: Секторът загива

Пчелари от цялата страна излязоха днес на протест пред Министерство на земеделието и храните. От бранша недоволстват срещу минималните компенсации, които държавата отпуска по схемата "de minimis" заради ниските добиви и загубите през тази година. Настояват да се уреди трайно субсидиране в сектора, който да се отдели от животновъдството, както и да се ограничи  използването на пестициди в земеделието. Сред другите искания са: криминализиране на нерегламентираното третиране на земеделски култури, да се създаде акредитирана лаборатория за изследване смъртността на пчелите, която в България липсва и да има строг контрол на нелегалният внос на забранени препарати. Не на последно място пчеларите настояват да се ограничи нерегламетирания внос на евтин мед от Китай, Индия и Украйна.

Подигравка е да ни подхвърлят по 5 лв. За да покрием поне отчасти загубите си от тази година, която бе изключително слаба на мед, трябва да получим поне по 40 лв. на кошер, оплакват се пчелари от пловдивското дружество „Акация 1899“, които подкрепиха националния протест. Техни колеги коментират, че ситуацията в родното пчеларство е тревожна. За 10 години са загинали почти 50 процента от пчелните семейства в страната. Заради липса на перспектива младите хора не искали да се занимават с производство на мед, а средната възраст на пчеларите била 60 години.

По време на националната среща на зърнопроизводителите в Пловдив министър Порожанов обяви, че пчеларите ще бъдат подпомогнати по схемата „de minimis ”, след като се направи анализ, който да потвърди твърденията им за  намалено производство на мед, най-вече заради климатичните условия тази година. Имало разминаване в представените данни за смъртност при пчелите  от Българската агенция по безопасност на храните  и  тези на пчеларите.

На 5 декември Държавен фонд „Земеделие“ реши да се отпусне държавна помощ на пчеларите с бюджет от 3 500 000 лева. Ще бъдат подпомогнати  пчелари, които притежават минимум 20 бр. пчелни семейства и през тази година са реализирали качествен пчелен мед в съответствие със Закона за пчеларството и Наредба за изискванията към пчелния мед. От фонда уточняват, че общият размер на подпомагането за един земеделски стопанин, както и за едно и също предприятие по схемата de minimis не може да надхвърля левовата равностойност на 15 000 евро (29 337.45 лв.) за период от три данъчни години (2016 г.– 2018 г.). Експерти недоумяват как пчеларите са изчислили, че ще получат по 5 лв.  Размерът за подпомагане на пчелно семейство ще бъде определен след приема на заявления за кандидатстване по помощта. Документи ще се приемат от 17 декември 2018 г. до 15 януари 2019 г. в областните дирекции на фонда.

Има кухи бройки в статистиката за пчелните семейства в страната. Твърде много кандидати по марката Млад фермер от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) са заложили в проектите си създаване на пчелини, като начин да получат повече точки при ранкирането на проектите. За това алармираха от Българска асоциация Биопродукти/БАБ/. Фермерите обявиха пълна подкрепа на всички искания на националния протест на пчеларите и също настояха за спешни мерки на държавата в помощ на сектора.

От БАБ изпратиха до Министерство на земеделието "Писмо за подкрепа", подписано от председателя на асоциацията Албена Симеонова. От влизането на България в ЕС до днес пчеларството е изоставеното дете на земеделието – сектор, за който няма нито европейско, нито национално подпомагане. Националната пчеларска програма по същество не е в полза на пчеларите – тя обслужва единствено интересите на търговците и производителите на вароациди, кошери, майки и отводки. Тази програма не повишава доходите на реалните пчелари, напротив – всички неизбежни разходи непрекъснато се увеличават“, пише в писмото за подкрепа.

Биофермерите настояват още да се приеме  Закон за браншовите организации в земеделието, да се изготвят дългосрочни стратегии за развитие на всички сектори в земеделието, включително и на пчеларството, както и да се предприемат мерки за спиране на нерегламентирания внос от трети страни на всякакви неразрешени продукти.

 

 

 

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?