4020

Започна извънредната Национална конференция на ДПС, целта - "изчистване на деребеите"

Започна XII Национална конференция на ДПС, за която бе дадена заявка, че има за цел да „изчисти деребеите“ от партията. В началото прозвучаха химните на България и на Европейския съюз.

На конференцията се очаква да бъде взето решение ДПС да има само един председател в лицето на Делян Пеевски, да бъде премахната фигурата на почетния председател, както и да бъдат препотвърдени решенията от месец ноември относно изключването от партията на почетния председател Ахмед Доган, европейския депутат Илхан Кючюк, бившия кмет на Кърджали Хасан Азис, Емел Етем и депутати. 

През месец февруари 2024 г. на конференцията на ДПС бяха избрани двама съпредседатели на партията – Делян Пеевски и Джевдет Чакъров. 

Само няколко месеца по-късно ПГ на ДПС се разцепи в 50-ото Народно събрание при гласуването на предложения от ГЕРБ-СДС кабинет, начело с Росен Желязков за министър-председател. 

Депутатите от ДПС, верни на почетния председател Доган послушаха неговия призив да не подкрепят кабинет, предложен от ГЕРБ-СДС и гласуваха „против“, за разлика от народните представители около Пеевски, които гласува „за“ кабинета „Желязков“. 

Битката между двете крила на ДПС се пренесе и в съдебната зала заради проблемите, свързани с регистрацията на партията в Централната избирателна комисия (ЦИК) за участие в предсрочните парламентарни избори. 

Именно така се родиха „ДПС-Ново начало“ с лидер Делян Пеевски и „Демокрация, права и свободи – ДПС“ с лидер Доган. 

Председателят на ДПС и на ПГ на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски обяви на 31 октомври, че свиква извънредна конференция на 22 декември, на която партията трябва да изчисти деребеите. 

Параолимпийският златен медалист в тласкане на гюле Ружди Ружди поздрави форума и благодари на председателя на ДПС Делян Пеевски за подкрепата.

Анкета

Как оценявате новото редовно правителство "Желязков"?