4020

Въведение Богородично е! Носи зимата, но сбъдва и молитвите, черпят 6 красиви имена

21 ноември е денят на празника Въведение Богородично - Ден на християнското семейство.

На този ден отбелязваме въвеждането на тригодишната св. Дева Мария в Йерусалимския храм, посветена на Бога от праведните си родители - Йоаким и Ана. Светата Дева била поставена на първото стъпало и за почуда на всички, неподдържана от никого, тя се изкачила свободно по 15-те стъпала и се спряла на най-горното. Първосвещеник Захария - баща на св. Йоан Кръстител - я посрещнал, благославяйки я. Тя остава да живее там, за да се подготви за великото служение, за което е избрана - да стане майка на Богочовека – Господ Исус Христос.

Въведение Богородично за първи път се е отпразнувал като самостоятелен празник през 715 година. През 543 година император Юстиниан Велики построил в Константинопол църква, посветена на Въведение Богородично.

Според църковния ни календар празникът попада в периода на Коледните пости. На този ден вярващите приемат Свето причастие, а с него и нови сили за духовен растеж и борба със злото – в себе си и в света.

Този ден Църквата е приела и за Ден на християнското семейство. Семейното ходене на църква в този ден символизира влизането на тригодишната Мария в храма и напомня на родителите за духовните им задължения към децата. Защото семейството е най-доброто училище, което може да даде първите познания за Бога и Православието, за християнските добродетели, на които векове се е крепял българският род.

С решение на Св. Синод на Българската православна църква от 1929 г. празникът се чества и като Ден на християнското семейство и на православната християнска младеж. Този празник напомня на родителите и учителите, че трябва да възпитават децата в благочестие и вяра, в послушание към родителите си и чистота на нравите.

Днес не можете да се смеете силно, да се забавлявате или да пеете. Забранено е даването на пари назаем. Не трябва да се занимавате с тежък физически труд.

От този ден нататък селяните вече не копаят земята. Смятало се, че тя трябва да почива цяла зима, до Благовещение. Празникът Въведение Богородично се пада по време на Рождественския пост, затова е невъзможно да се ядат непостни храни. Ястията трябва да са умерени, разрешени са само малко риба и растително масло.

Сред нашите предци е имало поговорка: „Въведение дойде и зимата донесе“. От този момент нататък се установява истинското зимно време.

Имен ден празнуват Вълчо, Вълкан, Вълко, Въло, Вълкана, Въла

 

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?